Kibele'de Fevzi Karakoç'un 40 yılı

Kibele'de Fevzi Karakoç'un 40 yılı
Kibele'de Fevzi Karakoç'un 40 yılı
İş Bankası Kibele Sanat Galerisi'nde Fevzi Karakoç retrospektif sergisi 7 Ocak'ta açılıyor

İş Sanat Kibele Galerisi, Fevzi Karakoç’un sanat hayatı boyunca izlediği evreleri gözler önüne seren bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Eserlerinde mantık ve duygu kavramlarını ustalıkla harmanlayan Karakoç, 40 yılı aşan sanat hayatında tekdüzeliğe düşmeden, sürekli yeniyi arayarak üretkenliğini koruyor.
1968-1990 yılları arasında insanlar ve toplumlar arası ilişkilere odaklanan Karakoç’un, 1990 sonrası yaptığı eserlerde sıradan objeleri ya da figürleri resmetmeyi tercih ettiği görülüyor. Tuvallerindeki atlar, biniciler, meyveler kompozisyon içindeki kullanılış biçimleriyle farklı kültürler ve hikâyeler arasında bir köprü işlevi görüyor. İki boyutlu at ve binici figürleriyle Osmanlı İmparatorluğu’ndaki resim tarihine ve minyatür sanatına göndermede bulunan sanatçı, eserlerinin konusunu oluştururken doğudan esinlense de ifade şekliyle batıyı yansıtıyor. Figüratif öğeler içeren son dönem çalışmaları, birbirini izleyen bir dizi şeklinde oluşturulmuş resimdeki ögeler eserlere dinamizm ve estetik katıyor. Sanatçının bu eserlerinde daha az detay kullandığı, siyah, beyaz ya da gri renklerin ağırlıkta olduğu göze çarpıyor.
Aynı coğrafyada yaşanan farklı tarihsel dönemleri ya da aynı tarihsel dönem içinde yer alan farklı coğrafyaları anlatan ressamın eserlerini Türk edebiyatının usta kalemi Murathan Mungan şöyle anlatıyor: “Karakoç’un eserlerinin hem bir başlarına tarihleri var, hem de topluca okunmalarından bir tarih ortaya çıkıyor. Bulunmuş tabletler gibiler; yan yana sıralanmaları ve okunmaları gerekiyor. Hem kendi içlerinde hem birbirleriyle olmalarından, birbirlerini izlemelerinden ortaya çıkan hikâyenin kat ettiği süreçten topluca okunmaları gerekiyor.”
Sanatseverlerin ilgi ve beğeniyle takip edecekleri sergi, 7 Ocak - 21 Şubat 2015 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.


  ETİKETLER:

  Murathan Mungan

  ,

  sanat

  ,

  Beyaz

  ,

  Resim

  ,

  Tarih

  ,

  sergi

  ,

  dizi

  ,

  ,

  2015