Kıbrıs'ta yazar Nedim Gürsel'e tekbirli protesto

Kıbrıs'ta yazar Nedim Gürsel'e tekbirli protesto
Kıbrıs'ta yazar Nedim Gürsel'e tekbirli protesto
Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde 'Allah'ın Kızları' isimli romanın yazarı Nedim Gürsel, konferans vermek için üniversiteye davet edildi. Bir grup genç konferansın başında yazar Nedim Gürsel'i romanından dolayı protesto etti. Tekbir getiren grup konferansın yapılmasını engelledi. Bu arada eylemcilerin tümünün erkek olması dikkat çekti.Ali RUHLUEL

LEFKOŞA Yazar Nedim Gürsel, 2008 yılında yayımladığı ‘Allah’ın Kızları' isimli romanı nedeniyle Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde konferans verirken bir grup öğrencinin protestosuna uğradı. Protestolara son verilmemesi nedeniyle konferans iptal edildi. Söz konusu romanda, ‘dini değerleri aşıladığı' gerekçesiyle 2008 yılında Türkiye'de hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Nedim Gürsel, roman hakkında sohbet amacıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Mavi Salon'da konferansa katıldı. Yazar Nedim Gürsel, dolu olan salonda sözlerine başlar başlamaz, orta sıralarda oturan yaklaşık 20 kadar öğrenciden oluşan grup ayağa kalkarak Gürsel’i yuhaladı ve alkışlı protestoya başladı.
Protestosunu aralıksız sürdüren grup tekbir getirmeye başladı, münferit olarak yazar Gürsel'e sözlü sataşmalarda bulunuldu. Gruptan bir öğrenci, söz konusu romanda İslam dinine saygısızlık yapıldığını savunarak, demokratik haklarını kullanarak bunu protesto ettiklerini söyledi.
Konuşturmayacaklarını söyledikleri Gürsel için ‘dışarı' diye bağıran grup, “Müslümanlığa hakaret eden birini üniversiteye davet ettiği” gerekçesiyle DAÜ yönetimini de protesto etti. Nedim Gürsel ile protestocu bir öğrenci arasındaki karşılıklı diyalog, ortamın daha da gerilmesine neden oldu.
Üniversite yönetiminin öğrencileri yatıştırma ve salondan çıkarma girişimleri de sonuç vermedi. Protestocuların, salondan çıkmayacaklarını ısrarla vurgulamaları üzerine 40 dakika sürdürdükleri protesto eylemi, Gürsel’in salondan ayrılması ve konferansın iptal edilmesinin açıklanmasıyla sona erdi. Gürsel'in konferans salonundan çıkışı sırasında yine tekbir getiren protestocular, sessizce bir süre oturduktan sonra salonu terk etti. (dha)