Kidman Venedik'te

Romantizmiyle ünlü Venedik'te 29 Ağustos'ta başlayacak olan dünyanın 'en yaşlı' film festivalinin heyecanı şimdiden başladı.

ISTANBUL - Romantizmiyle ünlü Venedik'te 29 Ağustos'ta başlayacak olan dünyanın 'en yaşlı' film festivalinin heyecanı şimdiden başladı. Festivalin yarışmalı bölümüne katılan yapımlar, 'Uluslararası Filmler' ve ' Günümüz Sineması' olmak üzere iki kategoride mücadele edecek. 8 Eylül'e kadar sürecek festivalde, yarışmaya aday yapımların en dikkat çekicilerinden biri ise yönetmenliğini Alejandro Capuano'nun üstlendiği 'The Others' (Ötekiler).
İspanya-Amerika ortaklığıyla gerçekleştirilen
yapımda 'Moulin Rouge'daki (Kırmızı Değirmen) oyunculuğuyla adından Cannes Film Festivali'nde de söz ettiren Nicole Kidman yer alıyor. Bu filmin yanı sıra geçtiğimiz senelerde ülkemizde de gösterime giren 'Barut Fıçısı'nın yönetmeni Goran Paskaljeviç yarışmaya 'How Harry Became a Tree, Mira Nair ise 'Monsoon Wedding' filmiyle katılacak. Yarışmada,solcu söylemleriyle dikkat çeken, usta yönetmen Ken Loach ise Almanya-İspanya ve Amerika ortak yapımı 'The Navigators'la boy gösterecek.
Peki 20 farklı ülkeye ait yapımları kimler değerlendirecek? "Eğer Cannes'da ödül alırsam Venedik Film Festivali'nde jüri olabilirim!" diyen ve bu seneki Cannes'da En
iyi Yönetmen dalında Altın Palmiye'yi alarak, sözünü tutmak zorunda kalan Nanni Moretti jürinin başkanı. Moretti'ye Jeanne Balibar, Vibeke Windelov ve Amitav Ghosh gibi yapımcı, yazar ve oyunculardan oluşan beş kişi 'en iyileri' belirlemede yardımcı olacak.
Yarışma, özel gösterim gibi etkinliklerin yanı sıra festivalde, Andrzej Munk ve Guy Debord'un sinema çalışmalarını içeren bir retrospektif de yer alıyor. Festivalin yarışma dışı bölümünde yer alan isimler arasında ise Woody Allen 'The Curse of the Jade Scorpion', John Carpenter 'Ghosts of Mars' ve Steven Spielberg de 'Yapay Zekâ'yla (A.I) dikkat çekiyor.
Etkinliğin bu sene 'Ömür Bo-yu Başarı' ödülüne layık görülen ismiyse Fransız yapımcı Eric Rohmer. (Kültür Sanat)