Kim demiş çekemez!

40'ından sonra yönetmenliğe soyunan usta komedyen Levent Kırca, şu sıralar 'Son' adlı komedi filminin çekimleriyle meşgul.
Haber: SEDA TOPUZLU / Arşivi

İSTANBUL - 40'ından sonra yönetmenliğe soyunan usta komedyen Levent Kırca, şu sıralar 'Son' adlı komedi filminin çekimleriyle meşgul. 20 yıl önceki hikâyesini beyazperdeye aktaran Kırca, Yeşilçam ustalarına saygı niteliği taşıyan filmde 'seyirciyi güldürmeyi' ve 'sanatın ekmek, su kadar önemli olduğu' mesajı vermeyi amaçlıyor.
Çekimleri beş haftadır süren 'Son'da, Kırca'nın üstüne basa basa söylediği gibi
'mankenler değil' Oya Başar, Sümer Tilmaç, Ali Sürmeli, Atacan Arseven ve Metin Serezli gibi deneyimli tiyatrocular rol alıyor. Görüntü yönetmenliğini Ertunç Şenkay'ın üstlendiği 'Son', hiçbir işte tutunamayan, sinemayla hiç alakası olmayan bir ekibin, ününü yitirmiş oyuncu Necla'nın paralarıyla film çekme çabalarını anlatıyor.
Erkek oyuncu inşaattan
Evet, film içinde film... Bu filmin içinde çekilmekte olan filmin adı da Kırca'ya yakışır bir ironiyi içinde barındırıyor:
'Çekemez Kimse Seni'... Amaçları Necla'nın parasını tırtıklamak olan ekip, örneğin erkek oyuncu eksikliğini, inşaatta çalışan bir türkücüyle gideriyor. Tanıdık bir hikâye değil mi? Zaten 'Son' da sondan başlayarak geriye dönüşlerle, seyirciye Yeşilçam'ı anlatacak.
'Son' için "Yokluklar içinde bir filmin nasıl çekildiğinin komedisi" diyen Kırca ile filmin Kilyos'taki setinde 'ayaküstü' konuştuk. Film seti huzurlu ve keyifli. Bunda Kırca'nın her koşulda insanları eğlendirebilmesinin etkisi büyük. "İneklere süt sağarken müzik dinletiyorlarmış. Müzik dinleyen ineğin sütü lezzetli olurmuş. Ben de bir nevi setimde müzik çalmaya çalışıyorum. Huzurlu ortam önemli" diyor Kırca.
Filmde, şöhret olan türkücüyü canlandıran Ali Sürmeli ise ortamdan şikâyetçi:
"Yapımcı 'Bu film dar bütçeli, bizde para yok, kazanırsak kırışırız' demeliydi. Film başladıktan sonra herkes birbirine bağırmalıydı. Burada öyle bir şey yok! Şaka bir yana, bu benim çalıştığım en rahat sinema ortamı."
Peki başka bir şikâyeti var mıydı Sürmeli'nin? "Evet" diyor, "Rolüm zor.
İnşaattan düşmüşüm. Belim ağrıyor. Kazık gibi duruyorum. Eski Türk filmlerinde varmış öyle jönler. Kazık gibi dururlarmış.
'Deliyürek'te bir mafya üyesini canlandıran oyuncunun en büyük hayaliyse bir aşk filminde oynamak: "Mafya filmlerinde oynaya oynaya gerçek aşkı unuttum. Bir aşk filminde oynamak istiyorum, belki kadın oyuncusuna âşık olurum!"
Levent Kırca'da pozitif bir elektrik var. Öyle ki Kilyos'tan Sanayi Mahallesi'ne yaptığımız yolculuk boyunca ıslık çaldı, ekip elemanlarıyla şakalaştı. Sarı tespihini elinden düşürmedi. Kilyos'ta çekim yaptıkları
iki gün boyunca da bu özelliği ona artılar getirmiş: "Çevre sakinleriyle hiçbir problem yaşamadık. Valilikten çekim iznimiz var. Kişiliğimle alakası olsa gerek, insanlar beni çok seviyor. Nereye gitsek kucak açıyorlar" diyor 'güler yüzlü' yönetmen.
Bütçesi 2 milyon doları bulan 'Son', ocak ayında gösterime girecek.