Kim doğru söylüyor?

Devlet Tiyatroları'nın (DT) en çok tartışılan birimlerinden olan Edebi Kurul bu kez de son toplantıda Kurul Başkanı Refik Erduran'ın istifa etmesiyle gündemde.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Devlet Tiyatroları'nın (DT) en çok tartışılan birimlerinden olan Edebi Kurul bu kez de son toplantıda Kurul Başkanı Refik Erduran'ın istifa etmesiyle gündemde. Bilindiği üzere kurumda yapıtları en çok sahnelenen iki oyun yazarı Refik Erduran ve Tuncer Cücenoğlu'nun aynı zamanda da Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul üyeliği görevini yürütmeleri yüzünden bugüne kadar pek çok tartışma yaşanmıştı.
Bu kez de 'ciddi' bir istifa krizi yaşanıyor. Edebi Kurul toplantısında görevinden ayrılma kararı alan Refik Erduran, DT Genel Müdürvekili Faruk Günuğur'un isteğiyle istifasını sunduğunu söylerken Günuğur ise böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını ifade ediyor.
Oyun yazarı istenmiyor mu?
Faruk Günuğur'un bir süre önce kendisine "Kusura bakma ama ben
Edebi Kurul'da yazar istemiyorum" dediğini söyleyen Refik Erduran aynı görüşün son Edebi Kurul toplantısında da gündeme getirilmesi üzerine istifa ettiğini belirtiyor. "İstifamı sundum ancak toplantının sonuna kadar da kaldım, tabii oylamaya katılmadım" diyen Erduran, toplantının sonunda Günuğur'un "Aynı davranışı Tuncer Cücenoğlu'ndan da beklediğini" ifade ettiğini sözlerine ekledi.
Edebi Kurul toplantısına katılamayan Tuncer Cücenoğlu ise zaten toplantının o tarihe getirilmesinde kasıt olduğunu düşünüyor: "Yunanistan'da bir toplantıya çağrılıyken, ki DT'nin de bundan haberi vardı,
Edebi Kurul toplantısı yapıldı. Katılmayan üyenin oyunlar hakkındaki görüşlerini kurula sunması gerekiyor, ancak ben yedi yıldır ilk kez katılamamak durumunda kaldığım bu toplantıya raporlarımı da göndermedim. Çünkü orada olmayınca, raporlarımın da savunmasını yapamazdım. Mesela Edip Cansever'in şiirlerinin İstanbul için tiyatro oyunu olarak kuruldan geçirildiğini öğrendim. Öte yandan Erduran'a 'Burada yazar istemiyoruz' denmesi
üzerine o da istifasını sunmuş. Aynı görüş benim için de tekrarlanmış."
Faruk Günuğur'a bir mektup yazarak bazı sorular yöneltmesine rağmen tatminkâr cevaplar alamadığını ifade eden Cücenoğlu 'Bundan sonra tavrınız ne olacak?' sorusuna: "DT Genel Müdürlüğü'ne bir yazı daha yolladım. Cevabını bekliyorum. Bir parça daha bekleyip istifamı sunacağım. Ancak benim muhatabım Kültür Bakanlığı. Bizi o göreve bakanlık getirdi. İstifamı bakanlık kabul eder ya da etmez ben onu bilemem" yanıtını verdi.
Cücenoğlu'ndan mektup
'İstifa krizi'nin diğer tarafı Faruk Günuğur ise şu açıklamayı yaptı: "Ben Refik Erduran'dan hiçbir zaman istifasını istemedim. Erduran
Edebi Kurul'un varlığına inanmadığını söyledi, istifasını verdi. Cücenoğlu'nu da istifaya davet etmedim. Kulaklarım iyi duyar, algılamamda da bir problem yok. Edebi Kurul'un Cücenoğlu'nun burada olmadığı bir sırada toplanmasında bir kasıt söz konusu değil. Ben Edebi Kurulu Tuncer Bey'in takvimine göre değil DT'nin kendi takvimi içerisinde yaptım.
Ayrıca Cücenoğlu'nun yurtdışına gideceğini de önceden bilmiyordum. Bana çok talihsiz bir mektup yazdı ve beni aymazlıkla suçladı. Onlarda şöyle bir kuşku var. Sözde onların
oyunlarını oynamamak gibi Türk tiyatrosu bir tavır almış. Hayır, yerli yazarlar olmadan Türk tiyatrosu olmaz. Nedense birileri sanki benim yazarlarla bir sürtüşmem varmış gibi bir durum yaratmak istiyor. Kurumda sağladığım şu andaki huzurdan rahatsızlık duyanlar var her halde."
Yaşanan bütün bu gelişmelerin ardından Kültür Bakanlığı Refik Erduran'ın istifasını kabul etmedi. Kimin en doğru açıklamayı yaptığını bir yana bırakırsak Edebi Kurul'da bundan sonra kimlerin kalıp kimlerin gideceği de merakla bekleniyor.


    ETİKETLER:

    Yunanistan

    ,

    İstanbul