'Kıraç'ların kültür adası

Suna ve İnan Kıraç'tan sanata 200 milyon dolar... 'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosunun 5 trilyon lira rekor fiyatla Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi tarafından satın alınması, dikkatleri bu müzeye çekmişti.

İSTANBUL - Suna ve İnan Kıraç'tan sanata 200 milyon dolar... 'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosunun 5 trilyon lira rekor fiyatla Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi tarafından satın alınması, dikkatleri bu müzeye çekmişti. İnan Kıraç da dün müzede bir basın toplantısı düzenleyerek büyük projesini açıkladı. Kıraçların projesi üç ayaktan oluşuyor. Biri Pera Müzesi, diğeri müzeye 100 metre mesafede hizmete girecek İstanbul Araştırmaları Enstitüsü. Projenin üçüncü ayağı ise bir kültür merkezi. İnan Kıraç, bu üçü için yaklaşık 100 milyon dolarlık bir kaynak ayırdıklarını ve bu kurumların yaşaması için de bir o kadar kaynağı vakıf bünyesine aktaracaklarını açıkladı.
Toplantıya, bitmemiş bir binaya basın mensuplarını davet ettiği için özür dileyerek başlayan İnan Kıraç "Burayı görmenizi istedik. Suna Kıraç'ın, Koç ailesinin ve benim bir özelliğim var: Birikimlerimizi toplumla paylaşmak. Bunun için yola çıktık" dedi.
'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosu binanın ikinci katında basın toplantısının yapıldığı Sevgi-Doğan Gönül salonunda sergilenecek. "Bu salonda Sevgi-Doğan Gönül Koleksiyonu'ndaki oryantalist tablolar yer alacak. Osman Hamdi burada rahat edecek, çünkü yanında diğer oryantalist arkadaşları olacak" diyen İnan Kıraç, bugüne kadar yaklaşık 12-13 trilyon lira harcanan Pera Müzesi'nin resmi açılışının 3 Haziran 2005'te yapılacağını söyledi.
Kıraç: Bu resmi çok istedik
Konuşmasında İstanbul Modern'e de değinen Kıraç, "İstanbul Modern'in İstanbul'a katkısı çok büyük olacak. Eczacıbaşı ailesini kutlamak gerekir. Müzayedede birbirimizden haberimiz yoktu. Olmaması da gerekir. Biz bu resmi çok istiyorduk, onlar da istiyordu. Ama sonunda Pera Müzesi'nde kaldı. Çok mutluyuz" diye konuştu.
Pera Müzesi'nin bir katında Kıraç ailesinin Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu sergilenecek. Mimar Sinan Genim tarafından Avrupa müze standartlarına uygun olarak yapılan binada gerektiğinde birlikte kullanılabilecek üç ayrı sanat galerisi yer alıyor. Yurtdışından sergi getirtmenin zorluğuna değinen İnan Kıraç, müze Avrupa standartlarına uygun olduğu için artık dışarıdan eser getirmenin daha kolay olacağını vurguladı. Müzenin teknik özelliklerinden bahseden Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol da "Her yer güvenlik kameralarıyla donatılmış. Yangın yönetmeliğine harfiyen uyulmuş. 800 dereceye dayanan yangın kapıları var. İklim koşullarını ayarlayan çok özel bir elektronik sistem var. Pera Müzesi kalite olarak diğer müzelere öncülük yapacak" dedi.
Müze binasının orijinali mimar Achille Manoussos tarafından 1893 yılında inşa edilen Bristol Oteli. İki yıl önce Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından satın alınan binanın yenilenmesi mimar Sinan Genim yönetimindeki bir ekip tarafından yapılıyor. Dış cephesi korunan, iç kısmı yeniden yapılan sekiz katlı binanın her katında 470 metrekare alan bulunuyor. Yan bina da eklenerek iç hacmi genişletilen müzenin toplam yüzölçümü 3 bin 700 metrekare.
Pera Müzesi'nin 100 metre yakınında açılacak İstanbul Araştırmaları Enstitüsü hakkında da bilgi veren İnan Kıraç, burasının özellikle üniversite öğrencileri ve öğretim görevlilerinin uğrak yeri olacağını söyledi. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere üç ayrı kütüphaneden oluşacak enstitüde İstanbul'la ilgili pek çok bilgi ve belgeye ulaşmak mümkün olacak. Enstitüde Şevket Rado'ya ait çok kıymetli elyazmaları da bulunuyor...
Gözler TRT binasında
Kıraç, Pera projesinin üçüncü ayağının bir kültür merkezi olduğunu açıkladı. Üç-dört ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'tan parası karşılığında kültür merkezi için bina istenmiş. Şu anda üzerinde durulan yapı, müzenin hemen karşısındaki TRT binası. Çevreye uymayan dış görüntüsüyle eleştirilen TRT binasıyla ilgili şimdiye kadar olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamadıklarını belirten Kıraç "Binanın bir bölümü TRT'ye, bir kısmı da belediyeye ait. O yüzden gecikmiş olabilir" dedi.
Pera Müzesi, İstanbul Araştırma Enstitüsü ve kültür merkeziyle ilgili yaklaşık 100 milyon dolar (140 trilyon lira) kaynak ayırdıklarını açıklayan Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece 100 milyon dolar yetmez. Bu kurumların yaşaması için bir o kadar da vakfa ayırdık". (Kültür Sanat)