'Kırılan' seramiğe 'dikkatli' bakınız

'Kırılan' seramiğe 'dikkatli' bakınız
'Kırılan' seramiğe 'dikkatli' bakınız
'Dikkatli İzleyiniz!' başlıklı yeni sergisini Tophane-i Amire'de açan seramik sanatçısı Aygün Dinçer Kırca, 'kırılan' seramiğin 'ikinci' hayatına odaklanıyor.

Seramik sanatçısı ve akademisyen Aygün Dinçer Kırca, Tophane-i Amire’deki Sarnıç Galeri’de açtığı ikinci kişisel sergisi ‘Dikkatli İzleyiniz!’de ‘kırılan’ seramiğin ‘ikinci’ hayatına odaklanıyor. Zira sofra seramiği konseptiyle sunulan sergide yer alan eserler, kırıldığı için daha kullanıcısıyla buluşamadan ıskartaya ayrılan ürünlerden oluşuyor. Kullanılan seramiklerin yaşanmışlıklarıyla paralel farklı anlamlar taşıdığını belirten Kırca, “Kimisi bir yadigâr olarak nesilden nesile saklanır kimisi de pahalı bir porselen yemek takımının bir parçasıdır ve kırıldığında hiçbir değeri kalmaz. Ama bir porselenin kırılması onu biricik kılar, sıradanlığından kurtarır. Kırılanlar, sergideki eserler gibi, tekrarlanması imkânsız yeni formlar olarak karşımıza çıkar” diyor. Kullandığınız seramik nesnelere daha dikkatli bakmanızı fısıldayan ‘Dikkatli İzleyiniz!’ sergisi 15 Aralık’a kadar devam edecek.

Aygün Dinçer Kırca hakkında;
1977 yılında İstanbul ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nden, 2004 yılında aynı üniversitenin Seramik Tasarımı Yüksek Lisans programından, 2012 yılında ise ‘Endüstriyel Sofra Seramiğinin Sanat Nesnesi Olarak Yeniden Değerlendirilmesi’ başlıklı teziyle Seramik Tasarımı Sanatta Yeterlilik programından mezun oldu.
2010 yılında mesleki inceleme ve araştırma kapsamında Danimarka’da altı ay bulunan sanatçı, birçok sergi ve atölye çalışmasına katıldı. Makedonya Resen Seramik Kolonisi Seramik Müzesi’nde, Türk Seramik Federasyonu ve Hacettepe Üniversitesi Koleksiyonu’nda eserleri yer alan Kırca, 2008’de ilk kişisel sergisi ‘ Beyaz ’ı, İstanbul’da Tophane-i Amire Sarnıç Galerisi’nde açmıştı. 2001 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nün eğitim kadrosunda yer alan Ayşe Dinçer Kırca, aynı zamanda Türk Seramik Derneği üyesi.