Kırmızı kutunun içinde ne var?

Todd Solondz sansürle kendi kendine baş etmeye karar verdi.

LOS ANGELES - Todd Solondz sansürle kendi kendine baş etmeye karar verdi. 19'uncu Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde
'Mutluluk' adıyla gösterilen 'Happiness'
ve 'Welcome to the Dollhouse' gibi sansasyonel filmlerin yönetmeni Solondz, Cannes Film Festivali'nde seyirciyle buluşan yeni filmi
'Storytelling'in sansür kurulunun makasına takılmaması için, filmin tartışma yaratacak sahnelerine bir 'kırmızı kutu' koyacak. Böylelikle, seyirci olaylı sahnenin orada olduğunu, ancak görmemesi gerektiğini kavrayacak!
'Storytelling'in ABD'de gösteriminde, sansür kurulunun 'fazla mesai' yapacağını tahmin eden Todd Solondz, kendi kendine filmini makaslıyor. Daha doğrusu makaslatmamak, için bir perde çekiyor. Sansürcülerin
elinden çıkan filmlerin orjinal halleriyle yakından uzaktan ilgisi olmadığını söyleyen Solondz, kendi metodunda, ekrana kırmızı bir kutu yerleştirecek. Böylelikle seyirci olay yaratan sahnenin orada olduğunu bilecek, hatta onu dinleyebilecek, ancak göremeyecek.
Solondz'un ABD'de filminin gösterim şansı bulabilmesi için bu uygulamayı yapmayı gerekli gördüğü sahnede ise Selma Blair ve Robert Wisdom rol alıyor. Afro-Amerikalı profesör, genç öğrencisiyle ters cinsel ilişkiye giriyor ve bu esnada ondan "Beni daha sert becer, zengi!" demesini istiyor. Bu sahnenin hem görsel, hem de işitsel açıdan sansürcüleri bir o kadar da Afro-Amerikalıları kızdıracağını düşünen Solondz, ekrana yerleştireceği kırmızı kutuyla, görüntüleri saklayacak. Bu sahne şu an basına gösterilen versiyonda yer alıyor. Ancak Cannes Film Festivali'nde seyirci sansürlenmiş bir verisiyonu izlemişti.
Todd Solondz, neden böyle bir uygulamaya gerek gördüğünü ise bakın nasıl açıklıyor;
"İstemediğim tek şey, Stanley Kubrick'in
'Gözü Tamamen Kapalı'sının başına gelen. Bütün tartışmalı sahneler öylesine estetik bir şekilde filmden çıkarılmıştı ki. Seyirci bir zamanlar onların orada olduğunu bile anlamadı. Filmin vermek istediği mesaj havada kaldı."
'Storytelling', DVD ve VCD'de ise 'kırmızı kutusuz' haliyle seyircinin huzuruna çıkacak. Yönetmen Todd Solondz'a göre böylesine bir uygulamanın gerekli olduğu tek yer İran ve Irak dışında tabii ki Amerika... (Indiewire)