Kırşehir'de bozlaklar çalındı

Kırşehir'de bozlaklar çalındı
Kırşehir'de bozlaklar çalındı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

KIRŞEHİR - İç Anadolu bozkırının feryadı kabul edilen ‘Bozlak’ların büyük ustası Neşet Ertaş’ın dün İzmir’de hayatını kaybetmesi, memleketi Kırşehir’de büyük üzüntüyle karşılandı. Ertaş’ın evinin bulunduğu Bağbaşılar Mahallesi sakinleri de tüm Türkiye gibi kaybedilen büyük ustaya ağlıyor. Ağırlıklı olarak Neşet Ertaş’ın akrabalarının yaşadığı Bağbaşılar Mahallesi’ndeki evlerin önünde biriken kalabalığın tek sohbet noktası Neşet Ertaş; herkes Neşet Ertaş’a ait bir anı anlatıyor... Hüzünlü kalabalığın sohbetlerini, belediye hoparlörlerinde yayımlanan Neşet Ertaş türküleri bölüyor.
Büyük usta bugün , vasiyeti üzerine, Kırşehir’de düzenlenecek törenin ardından babasının Bağbaşılar Mezarlığı’ndaki mezarının ayaklarının altına gömülecek. Ertaş’ın yakınları, babasını hocası kabul ettiği için büyük ustanın en büyük vasiyetinin bu olduğunun altını çiziyor.
Kemancı Garip Hüseyin lakabıyla tanınan Neşet Ertaş’ın yeğeni Hüseyin Çakıcı, “İçi dışı bir insandı. Herkesin elinden tuttu. Onun sayesinde birçok Kırşehirli ekmek sahibi oldu” diyor. Çakıcı, Neşet Ertaş için Cemevinde tören yapılıp yapılmayacağı konusunun da tartışılmaya başladığını hatırlatarak, şunları aktarıyor: “Neşet Ertaş bütün hayatı boyunca ikililiğe karşıydı. Bir türküsünde ‘ikilik noktası çıksın’ der hatta. Alevi olmamıza rağmen, biz de Müslüman gibi yaşarız. İkilik yapmaz Neşet Ertaş, biz de öyleyiz.”
Neşet Ertaş’ın amcasının oğlu İrfan Ertaş ise geçen hafta Ertaş’ı hastanede ziyaret etme fırsatını bulduğunu söylüyor ve ekliyor: “Doktorlar çeşitli tedavi yöntemleri önerdi. Ama o bunları kabul etmedi. Ben böyle geldim böyle gideyim dedi. Hatta biz ordayken Başbakan Erdoğan aradı. Oğlu Hüseyin ve kızı Döne Ertaş ile görüştü; tedavi için ABD ’ye götürecekseniz uçağımı tahsis edeyim dedi. Ama Neşet Ertaş gitmek istemedi.”