'Kış Uykusu' Fransa'da da rekor kıracak mı?

'Kış Uykusu' Fransa'da da rekor kıracak mı?
'Kış Uykusu' Fransa'da da rekor kıracak mı?
Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'da Altın Palmiye kazandığı son filmi 'Kış Uykusu', Türkiye'nin ardından 6 Ağustos Çarşamba günü Fransa'da vizyona girecek!

Dünyanın en prestijli film festivali konumundaki Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’nin yanı sıra Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI jürisinin de ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Kış Uykusu’, Türkiye ’nin ardından Fransa ’da gösterime girmeye hazırlanıyor. ZeynoFilm’in ana yapımcılığında Türkiye-Fransa- Almanya ortak yapımı olarak çekilen ‘Kış Uykusu’, Fransa genelinde 6 Ağustos Çarşamba günü gösterime girecek.

‘Uzak’ ve ‘İklimler’ gibi önceki filmleri Fransa’da Türkiye’den daha çok ilgi gören Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’nun Fransa’da ne kadar izleneceği merak konusu. Ancak filmin Fransa’da kaç sinemada gösterime gireceği henüz açıklanmadı. Türkiye’de halen gösterimdeki ‘Kış Uykusu’, 130 kopyayla vizyona girdi ve iki haftada 190 bin kişi tarafından izlenerek şimdiye kadar Türkiye’de en çok izlenen NBC filmi ünvanını elde etti.

Uluslararası eleştirmenlerden “Bergman’dan sonra böylesi görülmedi” gibi büyük övgü cümleleri alan Nuri Bilge Ceylan’ın filmi, dünyanın en önemli sinema sitesi IMDB’de tüm zamanların en beğenilen filmleri arasında. IMDB’de 4 bin 202 kullanıcı tarafından oylanan ‘Kış Uykusu’nun ortalama puanı 10 üzerinden 9.4 gibi hayli dikkat çekici bir rakam.

Başrollerini Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ’ın paylaştığı ‘Kış Uykusu’, Kapadokya’da babadan kalma bir otel işleten eski tiyatrocu Aydın’ın kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor. Karı-koca ve kardeşlik bağları da dahil her türlü insan ilişkisinin, çaresizlik, hayal kırıklığı, önyargılar ve çıkışsızlıkla mühürlenmiş olan o ağır kapısını aralıyor...