'Kış Uykusu' SİYAD ödüllerini silip süpürdü

'Kış Uykusu' SİYAD ödüllerini silip süpürdü
'Kış Uykusu' SİYAD ödüllerini silip süpürdü
Sinema eleştirmenlerinin oylarıyla belirlenen 47. SİYAD Ödülleri'ne en iyi film, yönetmen, erkek ve kadın oyuncu dahil altı ödülle Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği 'Kış Uykusu' damga vurdu. Eleştirmenler Yılmaz Güney'in 'Umut'unu '100 yılın en iyi filmi' seçti.

Türkiye ’nin en uzun soluklu sinema ödüllerinden SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri, 47'nci kez sahiplerini buldu. Sinema Yazarları Derneği  (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Yüzyılın 100 Filmi’ listesinin ilk on sırası da CRR'de gerçekleştirilen törende açıklandı.


Nuri Bilge Ceylan 'Kış Uykusu'yla en iyi yönetmen ödülünü aldı. FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN 

Bu yıl ödül törenine Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ filmi damga vurdu. Cannes'dan Altın Palmiye'li yapım en iyi film ve yönetmen dahil altı dalda ödülün sahibi oldu. 


En iyi kadın oyuncu 'Kış Uykusu'yla Melisa Sözen.
‘Kış Uykusu’ oyuncu dallarında da sinema yazarlarının tercih ettiği yapım oldu. Filmin oyuncularından Melisa Sözen en iyi kadın oyuncu; Haluk Bilginer en iyi erkek oyuncu; Ayberk Pekcan ise en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildi. Filmin bir diğer ödülü ise Gökhan Tiryaki’nin kazandığı en iyi görüntü yönetimi oldu.

 

SİYAD ödülleri töreninde Berkin Elvan'lı açılış

Deniz Akçay Katıksız, ‘Köksüz’ ile Mahmut Tali Öngören en iyi senaryo ödülünü kazanırken bu filmin oyuncusu Lale Başar, en iyi yardımcı kadın oyuncu seçildi.


Gecede mini bir konser veren Kenan Doğulu, 'Unutursam Fısılda'yla kazandığı en iyi müzik ödülünü Arif Erkin'in elinden aldı.
'Unutursam Fısılda' filmi, Kenan Doğulu'yla en iyi müzik, Soydan Kuş'la en iyi sanat yönetimi ödüllerine uzanırken, kurgu ödülü 'Sivas' filmine gitti.


Yavuz Turgul'un onur ödülünü sunmak üzere sahneye çıkan Cem Yılmaz, esprileriyle geceye damga vurdu.

Gecede Nebahat Çehre, Yavuz Turgul, Atilla Özdemiroğlu, Genco Erkal’a onur ve İrfan Demirkol’a da özel emek ödülü sunuldu.

YÜZYILIN EN İYİ FİLMİ ‘UMUT’


Sinema Yazarları Derneği, Türkiye sinemasının 100. yılı vesilesiyle bu yıl özel bir seçim daha gerçekleştirdi. SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Yüzyılın 100 Filmi’ listesinin zirvesinde bulunun 10 film de törende ilan edildi. Listenin ilk sırasında Yılmaz Güney'in yönettiği 'Umut' yer alırken onu sırasıyla şu filmler takip etti: 'Yol', 'Sevmek Zamanı', 'Anayurt Oteli', 'Vesikalı Yârim', 'Muhsin Bey', 'Sürü', 'Selvi Boylum Al Yazmalım', 'Masumiyet', 'Bir Zamanlar Anadolu’da'.

47. SİYAD TÜRKİYE SİNEMASI ÖDÜLLERİ

En iyi film: Kış Uykusu

En iyi yönetim: Nuri Bilge Ceylan (Kış Uykusu)  

Mahmut Tali Öngören en iyi senaryo: Deniz Akçay (Köksüz)  

Cahide Sonku en iyi kadın oyuncu: Melisa Sözen (Kış Uykusu) 

En iyi erkek oyuncu: Haluk Bilginer (Kış Uykusu) 

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Lale Başar (Köksüz) 

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Ayberk Pekcan (Kış Uykusu)  

En iyi müzik: Kenan Doğulu (Unutursam Fısılda) 

En iyi görüntü yönetimi: Gökhan Tiryaki (Kış Uykusu)  

En iyi kurgu: Yorgos Mavropsaridis (Sivas) 

En iyi sanat yönetimi: Soydan Kuş (Unutursam Fısılda) 

En iyi belgesel: Tepecik Hayal Okulu (Güliz Sağlam)

En iyi kısa film: Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına! (Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş)