Kışın âşık olmak bir başkadır

Bir zamanlar pek çok okuru gözyaşlarına boğan iki romancının, Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkand'ın romanları yeniden okurla buluşuyor.

İSTANBUL - Bir zamanlar pek çok okuru gözyaşlarına boğan iki romancının, Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkand'ın romanları yeniden okurla buluşuyor. Doğan Kitap, iki yazarın en ünlü kitaplarını 'Aşka Davet' adı altında ve 'Kışın aşk başkadır' sloganıyla yeniden yayımlıyor. Dizinin editörü ise,
yeniyetmelik çağında 'büyüklere mahsus' bu romanları gizli gizli okuduğunu 'itiraf eden' Selim İleri. 'Aşka Davet' dizisinden yayımlanan ilk iki kitap Kerime Nadir'den 'Hıçkırık' ve Muazzez Tahsin Berkand'dan 'Küçük Hanımefendi'. Nalan ve Kenan'ın aşkını konu alan 'Hıçkırık', Kerime Nadir'in en tanınmış romanı. 1917 yılında doğan Nadir'in 19 yaşında kaleme aldığı 'Hıçkırık' 1937 yılında Tan gazetesi tarafından tefrika edilmiş, ve Nadir ülke çapında bir üne kavuşmuş. Hatta o yıllarda kız çocuklarına 'Nalan', erkeklere 'Kenan' adı vermek moda oluvermiş. 'Avrupai' bir yaşamı arzulayan Neriman'ın öyküsü 'Küçük Hanımefendi' ise, Berkand tarafından 1945'te yayımlanmış, 1960'lı yıllarda da filme çekilmiş. Aynı adlı filmin başrolünü, 'küçük hanımefendi' olarak akıllarda yer eden Belgin Doruk üstlenmiş. Şimdilik bu iki roman süslüyor kitapçı raflarını. 'Bülbül Yuvası', 'Sonsuz Gece', 'Mualla', 'Ruh Gurbetinde' ve yine iki yazarın aşk ve aşk uğruna yapılan fedakârlıkları konu alan pek çok romanıysa yayıma hazırlanıyor. Bu hazırlığın nedenini şöyle açıklıyor Selim İleri: "Hangimiz, bizi bizden, hayalsiz ve leylaksız hayatlarımızdan çekip alacak bir 'romans'a ihtiyaç duymayız ki?" (Kültür Sanat)