Kitaba rağbet

TÜYAP Kitap Fuarı, Beylikdüzü'nde açıldı. Kültür Bakanı Mumcu, geçen yıl yaptığı 'Türk yazarlarının eserlerini dışarıda yayımlama' çağrısını yineledi.
Mumcu kararlılığını şöyle vurguladı: "Yayıncılara sesleniyorum. Duyduk duymadık demeyin, projeyle gelin. Sonra niye Ali'yle, Veli'yle yaptınız demeyin."

İSTANBUL - TÜYAP Kitap Fuarı, Beylikdüzü'ndeki yerinde dün açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, açılışta yaptığı konuşmada en az 100 yazarımızın dünya dillerine çevrilmesi için kararlı olduklarını söyledi. Mumcu, bir yıl önce, yine fuarın açılışında yurtdışında Türkiyeli yazarların kitaplarını yayımlatmak için her tür projeye açık olduklarını duyurmuştu; ama geçen bir yıl içinde hiçbir başvuru yapılmamış. Bakan Mumcu, yayıncılara 'Lütfen proje getirin' çağrısı yaptı: "Duyduk duymadık demeyin, bütün yayıncılara sesleniyorum. Sonra niye Ali'yle Veli'yle yaptınız demeyin. Biz kararlıyız, 100 ya da daha çok kitap yayımlatmak istiyoruz; bu iş için trilyonlarca lira para ayırdık. Lütfen proje!"
'Sigara içme, kitap oku'
Mumcu, kitabın az okunmasından da dem vurarak, dünyanın en çok sigara içen ülkesinde utanç verici bir oranda kitap okunmasını kınarken "Sigara içmeyin, kitap okuyun" sloganını dile getirdi. Açılışta söz alan bu yılki fuarın Onur Yazarı Gülten Akın da, tıpkı şiirlerindeki gibi etkili dileklerde bulundu. "Bir dileğimiz var: Hayatımızı ve dünyayı değiştirmek. Bu dileğimizde yalnız değiliz, gittikçe genişleyen bir kitle var bizimle. Dünya giderek yaşanmaz oldu. Kan, acı ve gözyaşı sızdırıyor durmadan. Bu kâbusun artık tümüyle bitmesini istiyoruz. Bizim silahımız yok. Silahın ve kötüye kullanılan paranın sesinden nefret ediyoruz. Bizim salt kalemimiz, kitaplarımız var." Gülten Akın, TÜYAP'ın Kitap Fuarı aracılığıyla her görüşten yazarları, yayıncıları bir araya getirip oluşturduğu demokratik ortamı överken, bunun dünya ölçeğinde gerçekleşmesini diledi.
Fuar bu yıl biraz daha büyümüş. 350 yayınevi, 70 sivil toplum örgütünün katıldığı fuarda 200 etkinlik, 400 imza günü gerçekleşecek. İlk günden çok sayıda ziyaretçinin koridorları doldurduğu fuarı 300 bin kişinin gezmesi bekleniyor.
Kitap Fuarı'yla birlikte açılan Artist Sanat Fuarı da her yılkinden büyük ilgi gördü. Toplam 118 galerinin katıldığı fuarda, 60'ı yabancı 220 sanatçının yapıtları sergilenecek. Bu yıl özellikle Roma Galericiler Birliği'nin 22 galeriyi temsil ederek fuarda yer alması, pek çok yabancı sanatçıyı görebilme olanağı sağlıyor.
TÜYAP Kitap Fuarı'nda bugün saat 14.15'te Doğan Kitap'ın düzenlediği '50. Yılında Doğan Hızlan' başlıklı bir söyleşi yer alıyor. Söyleşinin konuşmacıları ise Selim İleri ve Deniz Kavukçuoğlu.
TÜYAP'a nasıl gidilir?
23. Tüyap Kitap Fuarı süresince: Bostancı (Üst Bostancı peron alanı), Üsküdar (Şemsipaşa peron alanı), Kadıköy (Kumluk İdo önü peron alanı), Taksim (Atatürk Kültür Merkezi önü), Mecidiyeköy (Viyadük altı), Beşiktaş (İskele önü), Bakırköy (Özgürlük Meydanı), Beyazıt (Merkezdeki otobüs durağı) hareket noktalarından birer saat arayla İETT otobüsleri ücretli olarak hizmet verecek.
Ücretsiz servisler: Atatürk Havalimanı (İç Hatlar Geliş terminal yönü), Esenler Otogarı (Metro C4 Çıkış Kapısı/Havaş Durağı), Taksim AKM önü, Bakırköy (Deniz Otobüsleri İskelesi Otoparkı) hareket noktalarından hizmet verecek.
Hafta içi ücretsiz servisler: Marmara Üniversitesi (İncirli), İstanbul Üniversitesi (Avcılar), Yıldız Teknik Üniversitesi (Yıldız), Boğaziçi Üniversitesi (Rumeli Hisarüstü Durağı), Mimar Sinan Üniversitesi (Fındıklı) hareket noktalarından hizmet verecek.
(Kültür Sanat)