Kitabım çalınsa sevinirim

Kitabım çalınsa sevinirim
Kitabım çalınsa sevinirim
met üst cumartesi Tüyap'ta Penguen imza günündeydi. Kitap Fuarı hususunda ne düşündüğünü sorduk ustaya...
Haber: BURCU AKTAŞ - burcu.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Ne diyorsunuz met üst bu imza günlerine?
Penguen’in imza günleri halka açık konserler gibi oluyor. Çok sıcak ve samimi geçiyor. Burada okurun kimliğini, nasıl olduğunu, değişip değişmediğini anlayabiliyoruz. Bizim için bir nevi de anket görevi görüyor. Her sene okurdaki değişimi de kolaylıkla görebiliyoruz. Mesela her sene isimler değişiyor. Bir sene kızlarda Merve moda oluyor, bir sene erkeklerde Arda moda oluyor. Bazen de soyadlar karizma çizici oluyor. Beyzade Kazma isimli bir okur geliveriyor. Biz de şakamızı yapıp okurla birlikte gülüp eğleniyoruz.
Sizin müdavimlerinizle nasıl ilişkileriniz?
Evet, tabii. Bazen imzalıyorum, bir şey yazıyorum mesela, okuyucu geçen yıl da aynı şeyi yazdın diyor. O zaman bozuluyorum. Eee, ne yapayım geçen yıl da gelmişsin diyorum. Çok acayip bir ortam burası. Ben 22 yaşından beri imzalara katılıyorum, sanki devamsızlıktan kalacakmış gibi her sene gelenler var. Aradan geçen yıllarda görüyoruz mesela, adam gözümüzün önünde yaşlanıyor, saçları kırlaşıyor. Bir de annelerine dolma börek yaptırarak gelenler var. Üstelik erkenden geliyorlar. Biz de onlara kalıcı hatırası olan şeyler yapıyoruz.
Kitap çaldınız mı hiç ?
Gençken çok çaldım, Tepebaşı zamanında, zaten orası bizim muhitti, daha rahattı tabii, orada çok kitap çaldım. Bence kitap çalmak, çalınan kitap için bir şereftir. Bir kitap çalınıyorsa helal olsun. Benim kitabım çalınsa çok sevinirim. Çünkü kitaptan han hamam sahibi olunmaz. Kitap prestijdir, zaten üç beş kuruş, insan parası olsa çalmaz.
Masada tek başına oturan yazarlara ne diyorsunuz?
Acı bir durum. Yazarın imza günü kederi diye bir şiir yazmayı düşünüyorum.
Yandaki salonda Cem Yılmaz var. İzdiham yaşanıyor...
Cem de imza gününü bitirdikten sonra bizim kuyruğa girer zaten.
Hanefi Avcı burada olsaydı ne olurdu?
Hanefi Avcı gibi yazarlar için ortam gerildi aslında ve bu durum kitap fuarına da yansıdı. İmza günleri artık bir gövde gösterisi şeklinde geçiyor. Biz arada mesela tampon bölgeyiz. Hiçbir taraftan değiliz ama her tarafı da kucaklayan bir yanımız var. Galiba doğru olan biziz ki gençler bizi tercih ediyor.
İpad sizi nasıl etkileyecek?
Geçenlerde Zagor’un çizeriyle konuştum, iPad’in çok da bizleri etkileyeceğini düşünmüyor. “Hem bir anime kuşağı var, bir de bizim gibi çizgi roman-mizah kuşağı var” diyor. Ben de öyle düşünüyorum. Plakla cd gibi ele alabiliriz aslında bu durumu. Plak her zaman değerini koruyacaktır.


  ETİKETLER:

  Hanefi Avcı

  ,

  IPad

  ,

  Cem Yılmaz

  ,

  kitap