Kitano'nun çılgın dünyasına buyrun

Kitano'nun çılgın dünyasına buyrun
Kitano'nun çılgın dünyasına buyrun

Takeshi Kitano?nun Paris?teki sergisi çocukların da ilgisini çekiyor.

PARİS - Japon sinemasının yaramaz çocuğu, yakuzaların da insan evladı olduğunu tüm dünyaya göstermiş yönetmen, oyuncu, şair, mucit ve tv sunucusu Takeshi Kitano, Fransa’da açtığı sergiyle sanatsever-sevmez herkese saklı dünyasının kapılarını açtı. Kitano’nun kırık bir aşk öyküsünün ardından 1994’te geçirdiği motorsıklet kazasından sonra çizmeye başladığı resimler, yaptığı objeler ve enstalasyonlar, videolar ve daha bir çok çalışma Paris’te görücüye çıktı. Cartier Vakfı’daki ‘Ressam’ın Oğlu’ sergisine ek olarak Pompidou merkezi de Kitano’nun günyüzü görmemiş filmleri ve Fransız gazeteci Michelle Temman’ın yazdığı ‘Kitano Kitano’ya Karşı’ adlı anı kitabı etrafındaki retrospektif işlere ev sahipliği yapıyor.
Neşeli oyuncakların yanında insanın beyninden fışkıran en zihni sinir objeleriyle Kitano’nun dünyası Disneyland’dan ziyade Tokyo’daki Hanayaşiki Lunapark’ını hatırlatıyor. Darağacında sallanan bir palyaço kuklasını görünce insan ister istemez Hal Ashby’nin cenaze ve intihar stajerleri Harold ve Maude’u düşünüyor. Başka bir kukla beynini elinde tutarken, lisedeki biyoloji labaratuvarına gidiyoruz. Ama bu lise Kitano Meslek Lisesi olmalı.
Argoda “Milli oldun mu” diye çevrilen 1995’deki filmini hatırlarsanız, Kitano kadınlarla birlikte olabilmek için üstü açık otomobilden, ‘busines class’ta uçmaya hatta filmlerde dandik rollere bile razı olmaya kadar giden abazan bir adamın sorunun görünmezliği icad ederek çözüyordu. Sergiye bakınca Kitano dünyasını az çok bilenler hiç de yabancılık çekmiyor. Başınızı çevirdiğinizde de ‘Hana-bi’deki (Havaifişekler) umutsuz ressamla karşılaşıyorsunuz. ‘Bebekler’, ‘Sonatine’ ve ‘Kaynama Noktası’ gibi filmlerinde filmi, izleyeni oayu ve örgüye iki kurşun sıkıp çakan 63 yaşındaki bu zamane dahisi, filmlerinde çizdiği tabloları da getirmiş. Özellikle ‘Hana-bi’de ressamın son tablosu, han, üzerine kırmızı mürekkep devrildiğinde ekranda ‘intihar’ kelimesinin göründüğü tabloya dikkat. Kitano şimdi sergi için, “Kafamda artık yeni fikir kalmadı. Belki kendimi yeni bir Vincent Van Gogh olarak sunarım. Bir çiçeği alıp çizerim. O da altı yaşındaki çocuğun çiziminden farklı olmaz” diye anlatıyor. Kitano’nun Cartier Vakfı’daki ‘Ressam’ın Oğlu’ sergisi 12 Eylül’e kadar sürecek. ( Reuters )


    ETİKETLER:

    Reuters