Kitap fuarında binlerce bandrolsüz kitap

Kitap fuarında binlerce bandrolsüz kitap
Kitap fuarında binlerce bandrolsüz kitap
İzmir Kültürpark'ta düzenlenen 15. Kitap Fuarı'nda denetim yapan ekipler, toplam 6 bin 276 bandrolsüz, 2 bin 443 şüpheli bandrollü kitap ele geçirdi.

Alınan bilgiye göre, Güvenlik Şube Müdürlüğü bünyesindeki Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği ekipleri, Kültürpark içindeki 15. İzmir Kitap Fuarı’ndaki stantların bazılarında denetim yaptı.

Denetimlerde, Y.D. ve H.A.E’ye ait stantta bandrolsüz 5 bin 396 ders kitabı, C.U, C.T ve F.K’ya ait stantlarda ise bandrolsüz 880 ve şüpheli bandrollü 2 bin 443 kitap buldu.

Zanlılar hakkında işlem yapıldığı, bandrolsüz satışı yapılan kitaplara ise el konulduğu bildirildi.

KORSAN DEĞİL BANDROLÜ YAPIŞTIRILMAMIŞ
TÜYAP Fuarcılık Ege Bölgesi Proje Sorumlusu Akın Aktaş, operasyonlarda korsan kitapların değil, bandrolü yapıştırılmamış kitapların ortaya çıktığını söyledi.

Korsan kitapla mücadele konusunda Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği ve Yayıncılar Birliği ile hareket ettiklerini kaydeden Akın, şunları söyledi:

"Korsan kitaba karşı mücadele çalışması kapsamında, fuarda stant açmak isteyenlerin isimlerini Yayıncılar Birliği ile paylaşıyoruz. İsmi kara listede olan şahıs ve firmalar fuara katılamıyor. Bu konuda önemli mesafe katettik. Yapılan denetimlerde ele geçen kitaplar ise bandrolü matbaada yapıştırılması gereken, ancak ihmal edilen eserlerdir. Bazı firmalar fuara yetişebilmek amacıyla bandrolü fuar sırasında yapıştırmayı tercih ediyor. Bu da kanuna aykırı bir durumdur." (aa)