Kitap fuarında Hollanda

Türkiye -Hollanda ilişkilerinin 400. yılı vesilesiyle 31. İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu olarak belirlenen Hollanda, fuarın bu yılki teması ‘çocuk ve gençlik edebiyatı’na uygun etkinliklerle fuarda olacak. Zira Hollanda’da çocuk ve gençlik edebiyatının özel önem veriliyor.
Fuar programını dün konsoloslukta düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtan Hollanda, 17-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek fuara ağırlıklı olarak çocuk ve gençlik edebiyatına yönelik yayın yapan 15 yayıneviyle katılacak. Hollanda’dan gelecek yayınevleri, düzenlenecek bir toplantıda Türkiye’den katılan yayınevleriyle bir araya gelecek. Amaç karşılıklı işbirliğini geliştirerek iki ülke edebiyatının, yayınlarının birbirinin dillerine çevrilmesine olanak sağlamak. Ayrıca Hollanda’nın önemli illüstratörlerinden Marit Tornqvistin, çocuklara yönelik illüstrasyon atölyesiyle fuarda olacak. ‘Türkiye’de Etnik Çatışma’, ‘Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’ gibi yakın Türkiye tarihi hakkında araştırmalarıyla tanınan Erik Jan Zürcher, çağdaş Hollanda edebiyatının önemli isimlerinden Henk Boom, ‘Gizli Yazı’ adlı romanı Türkçeye de çevrilen İran asıllı Hollandalı yazar Kader Abdullah da fuarın konuğu olacak.
Fuarın bu yılki onur yazarı ise Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatı denince akla gelen ilk isimlerden Gülten Dayıoğlu.