@ErkanAktug

Kitap pastası dilim dilim

Türkiye'de 10 gün boyunca gündeme kitabın oturmasını sağlayan TÜYAP Kitap Fuarı'na karşı alternatif fuar arayışları...
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de 10 gün boyunca gündeme kitabın oturmasını sağlayan TÜYAP Kitap Fuarı'na karşı alternatif fuar arayışları bugüne kadar hep başarısız olmuştu. Ne var ki TÜYAP'ın önümüzdeki yıldan itibaren Tepebaşı'ndaki yerini bırakıp, fuarların tamamını Beylikdüzü'ne taşıyacak olması yayıncılık dünyasında farklı arayışlara cesaret veriyor.
TÜYAP Kitap Fuarı'nın şimdi iki 'ciddi' rakibi var: Biri Akademi Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 12-21 Ekim tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Boğaziçi Kitap Fuarı, diğeri Grup Medya tarafından düzenlenen Kitap Dünyası Fuarı...
Kitap Dünyası Fuarı
Bu yıl 6-14 Ekim tarihlerinde Beşiktaş Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde, ikincisi düzenlecek Kitap Dünyası Fuarı, geçen yıl yaklaşık 100 bin kitapseveri 'kendine çekmeyi' başarmıştı. Kitapseverleri samimi bir ortamda buluşturmayı amaçladıklarını belirten Organizasyon Komitesi Başkanı Erhan Demirci, okuyucudan aldıkları destekle bu 'alternatif' fuarı daha yıllarca düzenleyeceklerinin altını çiziyor.
Etkinliğin üniversite, lise ve dersanelerin hayli fazla olduğu Beşiktaş gibi bir merkezde düzenleniyor olmasının avantajlı bir durum yarattığını vurgulayan Demirci, bu yıl 120 yayınevinin katılımıyla gerçekleştirilecek 2. Kitap Dünyası Fuarı'na 200 bin civarında ziyaretçi beklediklerini söylüyor.
Tarihi Feshane binalarında yapılan Boğaziçi Kitap Fuarı'nı ise geçen yıl yaklaşık 130 bin kişi gezdi. Bu yıl 20 sayfalık 1 milyon adet davetiye hazırlayıp dağıtacaklarını belirten Akademi Fuarcılık'tan Eyyüp Azcan, hedeflerinin en az 300 bin olduğunu söylüyor.
Geçen yıl 124 yayınevinin katıldığı etkinliğe bu yıl yaklaşık 250 yayınevi katılacak. Teması 'Tarih ve Edebiyat' olarak belirlenen etkinliğin onur konuğu Ahmet Altan olacak. Tarihi romanların dünyaca ünlü ismi Amin Maalouf ise gelmesi muhtemel bir diğer onur konuğu...
TÜYAP'ın Beylikdüzü'nde yapacağı fuarın daha ihtisaslaşmış olacağına dikkat çeken Eyyüp Azcan, "Birçok yayıncı hem oraya hem bize katılacak. Bizim 'Yayınevleri sadece bize katılsın' gibi bir düşüncemiz asla olmadı. Mühim olan kitaba olan sevginin artması" diyor.
Radikal sponsor
Radikal ve CNN Türk'ün sponsor olduğu Boğaziçi Kitap Günleri için Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tavsiye kararı çıkarttığını,
İETT gibi diğer resmi kurumların desteğini aldıklarını belirten Azcan, etkinliğin, gelecek yıl tamamen uluslararası olması için çalışmaların şimdiden başladığını ekliyor sözlerine.
Rakipleriyle ilgili yorum yapmayan TÜYAP'ın sahibi Deniz Kavukçuoğlu, İstanbul Kitap Fuarı'nın günün şartlarına ayak uydurmasının şart olduğunu vurguluyor:
"Çeşitli yayınevleriyle görüştük, taşınma işine sıcak bakıyorlar. Tepebaşı son dört yıldır kapasitesini zorluyor. TÜYAP'a katılmak isteyip yersizlikten katılamayan birçok yayınevi var. Çok sayıda yayınevi kitap sayısını artırdı. Bu gibi nedenler bizi Beylikdüzü'ne yönlendirdi. Yayıncılar sektörü geliştirmek istiyorsa gelişmelere ayak uydurmlı."
Kavukçuoğlu'na göre Kitap Fuarı'nın Türkiye'nin en büyük ve modern fuar alanlarından olan TÜYAP Belikdüzü'ne taşınması dezavantaj değil, avantaj. En büyük dezavantaj gibi görünen 'merkeze uzaklık' meselesine gelince Bilişim Fuarı'nı örnek gösteriyor Kavukçuoğlu. Geçen yıl Bilişim Fuarı 180 bin ziyaretçi çekmiş. Bunların önemli bir bölümünün aynı zamanda kitap fuarı izleyicisi olduğunu belirten Kavukçuoğlu, "Uzak ama neye göre uzak. Orada da kalabalık bir nüfus var. Üniversite yerleşkeleri de oraya yakın" diyor.
Kalabalık abartılı
Kavukçuoğlu, Tepebaşı'ndaki fuarı ise olduğundan fazla kalabalık göründüğünü düşünüyor: "300 binin üzerinde mükerrer giriş var. Ama dokuz gün boyunca öğrencilerin buluşma yeri. Bu kalabalık kimi zaman yayınevlerinin satışlarını aksatıyor. Satışla doğru orantılı bir kalabalık değil. Çünkü kitapları seçmek ve satın almak isteyen en önemli hedef grubu meslekli orta sınıf, zamanla fuardan uzaklaştı."
Gelecek yıldan itibaren Kitap Fuarı'yla Sanat Fuarı'nın aynı tarihlerde düzenleneceğini belirten Deniz Kavukçuoğlu, bu noktada her iki etkinliğin de ziyaretçi potansiyeli açısından birbirini destekleyeceğinin altını çiziyor.
Diğer yeniliklere gelince, fuarda hukuk, tıp, mühendislik kitapları gibi tematik bölümler olacak. Belki ikinci bir salon açılarak burada yalnızca meslek içi profosyoneller, yani yayıncılar, kitapevi sahipleri, kırtasiyeciler, kütüphane yetkilileri için özel bir ortam yaratılacak.
Kitap fuarları panayır gibi
Metin Celal (Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri): Biz, Yayıncılar Birliği olarak kitap fuarlarının nerede yapıldığından çok nasıl yapıldığıyla ilgiliyiz. TÜYAP'ın düzenlediği İstanbul Kitap Fuarı'na yönelik eleştirilerimiz de yapılış mantığına ilişkindir. TÜYAP, perakende kitap satışına yönelik bir kitap fuarı düzenliyor. Bu genel olarak fuar tanımına aykırı bir yaklaşım. Daha çok bir panayır havasında gerçekleşen bir şey oluyor.
Oysa, Türkiye yayıncılığının bugün geldiği aşamada gereksinimi sektörel ve uluslararası bir kitap fuarı. Bu tür bir fuar da ancak yayıncıların organizasyonunda söz sahibi olduğu bir yönetim anlayışı ile mümkün olabilir. TÜYAP yönetimi bugüne dek, yayıncılara ve onların mesleki örgütlerine rağmen bir fuar yaptı. 'Ben yaptım oldu' mantığı hâkimdi.
Bir kere bu mantıktan vazgeçilmesi ve dünyada olduğu gibi kitap fuarının Yayıncılar Birliği'yle birlikte düzenlenmesi gerekli. Özlediğimiz fuar, yayıncıların okuyucuyla olduğu kadar sektörün kitapçılarla, dağıtımcılarla buluşabildiği, uluslararası iş bağlantıları kurabildiği, yabancı yayınlarla ve tabii yayıncılarla tanışabildiği bir fuar...
TÜYAP'ın Tepebaşı'ndaki salonu bilindiği gibi bu hedeflere uygun değil. Küçük ve bir fuarın gerektirdiği çağdaş donanımlardan yoksun. Bizim önerdiğimiz türden ciddi bir kitap fuarının orada yapılması olanaksız. Beylikdüzü'ndeki salonlar Avrupa'daki benzerlerini aratmıyor. Ama Beylikdüzü de ulaşım açısından sorunlar yaratacak denli uzak. Okuyucuyu çekecek etkinlikler yapılmazsa orada düzenlenecek bir fuar başarısız olur. Beylikdüzü'nde düzenlenen Bilişim Fuarı olumlu örnek olarak incelenmeli.