Kıvrılıp bükülen bedenlerin ahengi

Modern dansın özgün isimlerinden Zeynep Tanbay, 'Zeynep Tanbay Dans Projesi 2001' ile bugün İş Sanat'a, 4 Mayıs Cuma günü Ankara Uluslararası Müzik Festivali'ne konuk oluyor.

İSTANBUL - Modern dansın özgün isimlerinden Zeynep Tanbay, 'Zeynep Tanbay Dans Projesi 2001' ile bugün İş Sanat'a, 4 Mayıs Cuma günü Ankara Uluslararası Müzik Festivali'ne konuk oluyor. Projede, Tanbay'ın yanı sıra, Yugoslav asıllı Leo Mujic ve İsidora Stanisic ile Stuttgart Bale'den Lior Lev dans edecek.
Koreografileri Zeynep Tanbay'a ve Lior Lev'e ait olan solo ve düetlerden oluşan programda, biri Tanbay'a, diğeri Mustafa Kaplan'a ait, geçtiğimiz yıl CRR'de sahnelenen 'Zeynep Tanbay Dans Projesi 2000'den farklı olarak iki yeni trio çalışması yer alıyor.
'Zeynep Tanbay Dans Projesi 2001' müziğin büyülü melodisi, kıvırılıp bükülen bedenlerin ahengi ve uçuşan gövdelerin sihirli serüvenine seyirciyi tanık etmeye aday bir çalışma.
Bale kariyerini Minnesota Dance Theater ve Martha Graham Dance Company gibi dünyanın önde gelen bale topluluklarıyla çalışarak oluşturan Zeynep Tanbay klasik bale sanatçısı olmasına rağmen modern dansı tercih ederek bu alanda uzun yıllar Amerika'da eğitim aldı ve çeşitli projelere imza attı.
Tanbay, önce klasik bale ve neoklasik eserler, ardından da modern dans projelerine yöneldi. Bir süre sonra başkalarının topluluğu ve koreografisi eşliğinde dans etmekten vazgeçen Tanbay ilk solo koreografisiyle Avignon-off Festivali'ne katıldı ve büyük yankı uyandırdı. 1997'de Türkiye'ye dönen Zeynep Tanbay halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürüyor. (Kültür Sanat)