Kızgın kumlardan Nil'in sularına

Kızgın kumlardan Nil'in sularına
Kızgın kumlardan Nil'in sularına

Nil Karaibrahimgil, yeni albümünün kapağına gramofon kalaklı bir resmini yerleştirmiş

Aranjmanları ve müzikalitesi beklenildiği üzere yüksek bir Nil Karaibrahimgil albümü 'Ben Buraya Çıplak Geldim'. Reklam müzikleriyle konuşulan müzisyenin bu yeni albümünde de ajans 'kafası' baki. Ama işi samimiyete döktüğü anlar da yok değil
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Bu yazının niye bu kadar reklamcıl bir başlığı oldu, hemen izah edelim. İlk sebebi, ününe reklamla kavuşmuş, son dönemde de reklam müzikleriyle hakkında konuşulan bir müzisyeni anlatıyor olması. İkincisi de albümün tam ‘yazlık’ olması; dalmak değil de yüzmek için tercih edeceğiniz kıyılar gibi hani. ‘Ben Buraya Çıplak Geldim’ albümü kapağında fetus pozisyonu almış Nil Karaibrahimgil’in kalbinden çıkan rengârenk bir gramofon kalağının kıvrılarak uzandığını görüyoruz. Tam ajans kafası, didaktik ama görüntü güzel...

Yaz şarkısı, no 1
İlk şarkının adı, ‘He-Man’. Bildiğimiz He-Man, gölgelerin gücü adına. Pop müzikte nasıl bir furyadır bu anlaması güç; önce Hadise’nin ‘Superman’i, sonra İzel’in ‘Drakula’sı, şimdi de Nil’in ‘He-Man’i! Türk erkekleri tasvirlere sığmaz mı oldu acaba?! Superman ve Drakula pek iyi erkeklerden bahsetmiyordu, Nil’inki ise öyle değil. Sesten hızlı, dünyanın etrafını birkaç dakikada döner, meteorları uzaya savurur derken aslında Süpermen’i anlatıyor, orası biraz karışmış. Diyor ki “O bi Heman, Batman, Pacman, Mad Men / Yanında durucam ben” Meali: He-Man kadar güçlü, Batman kadar gizemli ve karizmatik, Pacman kadar komik, Mad Men kadar reklamcı. Yani şarkının kimi anlattığını gayet anlıyoruz. Bu yönüyle de çok güzel ve bir o kadar da kendine özel bir aşk şarkısı.

Kız gücü
‘Ben Buraya Çıplak Geldim’, yaz şarkısı no bir. Akılda kalır, hareketli bir şarkı. Reklam cıngılları ve hit şarkıların tek bir amacı vardır: Akılda kalmak. Ancak belli ki bu şarkı için Nil’in safında hatlar azıcık karışmış, şarkı hit olmaya aday ama kulağa daha çok cıngıl gibi geliyor.
Yazın albüm yapıyorsan, rakı masasına da mutlaka bir şarkı yapacaksın. ‘ İstanbul ’dayım’ işte tam böyle, kadehler havaya şarkısı. Matematiği oturmuş; nakaratı marş gibi, orkestranın susup “İs-tan-bul-da-yım!” dediği kısmı da mevcut ve üstüne 9/8’lik göbek havası, daha ne olsun? Çalsın oynayalım tadında, eğlenceli bir şarkı. Kız gücü şarkısı ‘Ay Gız Uyan’ ve ‘Kader Efendi’, Nil’in yaratıcılığını konuşturduğu dikkat çekici çalışmalar. Biraz Beyoncé, biraz da Kesha tadında. Hiphop ritimleriyle leziz, üst üste dinlenir. ‘Kader Efendi’de Nil sanki rap deniyor ve yakışıyor da sesine, daha fazlasını yapsa dinleriz. ‘Nesi Var’a da tam not.

‘Nil, bu ne ya?’
Aranjmanları ve müzikalitesi beklenildiği üzere yüksek olan albümün sonunda bir de ‘İstanbul’da Sonbahar’ (söz müzik: Teoman) yorumu var ki efkâra bağlatacak kadar güzel söylemiş Nil. Albümü anlatırken reklamlardan söz ettik ama hakkını verelim, bir o kadar da samimi takılmış Nil; ‘Allahımı Şaşırıcam’ diye bir oynak şarkı yapmış: “Yaz yine gelicek / Şarkı sözü yazıcam / Herkes çok şaşırıcak / Allahımı şaşırıcam.” Şarkının sözleri “Bu ne ya diyecekler / Şahane diyecekler...” diye de devam ediyor. Şarkıya istinaden diyelim tabii; “Nil, bu ne ya?”