Kızım için...

Kızım için...
Kızım için...
Luc Besson'un senaryosunu yazdığı, McG'nin yönettiği Kevin Costner ve Amber Heard'ı buluşturan 'Son Üç Gün', kurşunların havada uçuştuğu ama neyin neden yapıldığını bir türlü anlamadığımız bir film olmuş.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

SON 3 GÜN (1 Yıldız)
Orijinal Adı: 3 Days to Kill
Yönetmen: McG
Oyuncular: Kevin Costner, Amber Heard, Hailee Steinfeld, Connie Nielsen.
Yapım: 2014- Fransa / ABD
Süre: 116 dk.

Şablon belli: Erkek karakter. Eski ya da kariyerinin sonlarında bir polis/istihbarat elemanı. Aile dağılmış. Bir kız çocuğu var kesin. Onu defalarca hayal kırıklığına uğratmış. Aslında onu seven ama uzak durmaya çalışan eski eş. Sonra ne olur nasıl olur bilinmez, karakterimizin kafasına dank eder ve bir anda çocuğuyla arayı yapmak, ona yaşatamadığı babalık duygusunu yaşatmak gibi hevesler edinir. Ama işler beklendiği gibi gitmez. Kötü adamlar onu rahat bırakmaz, ailesi bir anda hedef haline gelir. Kahramanımız bütün kötü adamları öldürür.
Ama asıl önemli olan: Bütün bunlar olup biterken, hikâyenin mantıksal süreçlerinin nasıl kurulduğu, karakterlerin karikatür olmaktan ne kadar uzak olduğu, içine bir nebze olsun sinema yerleştirilip yerleştirilmediğidir.
Luc Besson’un muhtemelen bir günde hikâyesini, Adi Hasak ile birlikte bir haftada da senaryosunu yazıp; ‘Charlie’nin Melekleri -2000 ve 2003’, ‘Terminatör: Kurtuluş- 2009’ gibi filmlerin yönetmeni McG’ye emanet ettiği ‘Son Üç Gün/ 3 Days to Kill’ yukarıda sıraladıklarımızın şablon bölümüne sonuna kadar sadık. Ama ikinci paragraftaki beklentileri karşılamaktan da bir o kadar uzak.
Hastalıklı gizli servis ajanı Ethan Runner, Sırbistan’daki bir çatışmanın ardından ‘malulen’ emekliye ayrıldıktan sonra Paris’e eski karısı ve kızıyla arasını düzeltmeye gidiyor. Ama teşkilat bunu orada da rahat bırakmıyor. Tüm dünyada aranan ve yüzünü sadece Ethan’ın gördüğü azılı bir teröristin bulunması için yeniden göreve çağrılıyor. Hadiseler Paris’te gerçekleşirken, kahramanımız bir yandan da karısı ve kızıyla arayı düzeltmeye çalışıyor. Ama film boyunca neyin neden yapıldığını anlamak zor. Kevin Costner’ın canlandırdı Ethan on beş dakika kızıyla takıldıktan sonra evden çıkıp bir otele gidip birilerini temizliyor ve hayatına devam ediyor. Ama neyi neden yaptığı hiç belli değil. Araya Afrikalı göçmen ve Ortadoğulu Müslüman aile atınca da çok kültürlülük mesajları da veriliyor. Üstelik kötü de olsa ailesine kıymet veren adam Ethan tarafından kayrılıyor vs.
Bir de bütün bunlar olup biterken, filmin hemen açılış sahnesinde görünüp ciddi bir ağırlığı olacağı hissi uyandıran Amber Heard’ın canlandırdığı CIA ajanı Vivi’nin neden filmde olduğunu sorgulamaya başlıyorsunuz. Çünkü Vivi arada bir deri elbiseleri ve son model arabasıyla Ethan’ın yanına gelip sonra kayboluyor. Sanırım, ‘seksi kadın olmadan olmaz’ düsturuyla konulmuş, bu sıfata en uygun isim olarak da Amber Heard seçilmiş – burada haklarını yemeyelim doğru seçim- .
Bütün bu ahval ve şerait içinde ‘Son 3 Gün’ ilginizi çekiyorsa salonlara buyrun.