'Kızımız' Evin

'Kızımız' Evin
'Kızımız' Evin
Başka Sinema kapsamında yalnızca bugün (8 Ocak Çarşamba), sekiz salonda tek seans olarak gösterilecek 'Siirt'in Sırrı' adlı belgesel, 'çok özel' bir başarı hikâyesi anlatıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

SİİRT’İN SIRRI ***
Yönetmenler: İnan Temelkuran, Kristen Stevens
Süre: 89 dk.
İnan Temelkuran’ın ‘Made in Europe’la başlayıp ‘Bornova Bornova’yla devam eden kalburüstü kariyerinin üçüncü durağı ‘Siirt’in Sırrı’, bir günlük de olsa ticarî gösterim şansı buldu sonunda. Bugün , Başka Sinema ’nın sekiz salonunda tek seansta izlenebilecek bu belgesel, ‘çok özel’ bir başarı (başarma) hikâyesi anlatırken, bu hikâyenin sömürüye açık duygusal tuzaklarından da kendini sıyırmayı başarıyor.
Temelkuran’ın Kristen Stevens’la birlikte hayata geçirdiği proje, Siirt’ten çıkıp Avrupa şampiyonluğuna kadar uzanan bir serüvene sahip ‘güreşçi’ Evin’in şaşırtıcı yolculuğunu resmediyor. Belgesel, 16 yaşında bir genç kızın böylesi zorlu bir spor dalını seçme motivasyonu üzerinde yapılanıyor daha çok. İçe kapanık toplumun ona dayattıklarıyla değil, kendisinin hayattan bekledikleriyle yoluna devam etmek isteyen Evin’in kaderi de bu motivasyon aracılığıyla kesişiyor güreşle. Onu hem fiziksel hem de ruhsal olarak yıpratsa da, güreşin ona sağlayacaklarının farkında ve hırpalanmasına karşın tutunuyor bu spor dalına.
“Siirt’in Sırrı”nın duygusal tuzaklardan paçasını sıyırdığını söyledik, ama biz izleyicilerin Evin’i görüp de onun serüveninden etkilenmememiz mümkün olmuyor tabii ki. Ne istediğini bilen ve bunun için elinden geleni yapan bu genç kızın başarması için yalvarıyoruz adeta filmi izlerken, tepkisiz kalmak mümkün değil çünkü. Temelkuran ve Stevens da Evin’in dünyasının çeşitli aşamalarını beyazperdeye taşıyarak, ona daha sağlıklı bir pencereden bakmamızı sağlıyorlar. Ülkenin batısındaki yaşıtlarının ‘haksız rekabet’ koşullarını kırmak uğruna çabalayan Evin’e karşı ‘kızımız’ muamelesi yapmak da kaçınılmazlaşıyor bizim için...
Not: ‘Siirt’in Sırrı’nı bugün (8 Ocak Çarşamba) izleyebileceğiniz salonlar ve seansları: Beyoğlu Beyoğlu (21.30), Haramidere Cinetech Torium (21.30), Levent Metro City Cinema Pink (21.30), Altunizade Capitol Spectrum (21.30), Kadıköy Rexx (21.30), Ankara Büyülü Fener Kızılay (21.30), Bursa Cinetech Korupark (21.15), Eskişehir Kanatlı Cinema Pink (21.15).