Klasik müziğin ve balenin dünya yıldızları Mersin'de

Klasik müziğin ve balenin dünya yıldızları Mersin'de
Klasik müziğin ve balenin dünya yıldızları Mersin'de
30 Mayıs akşamı Fazıl Say'ın ünlü bestesi 'İstanbul Senfonisi'nin yöremlanacağı özel konserle başlayacak 14. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Le Div4s'tan Dünya Bale Yıldızları'na Pagagnini'den Bülent Bezdüz'e ünlü isimleri ağırlayacak.

AÇILIŞ
Avrupa Festivaller Birliği üyeliğine kabul edilen Türkiye ’nin önemli klasik müzik festivallerinden Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl 14. kez seyircilerle buluşuyor. Dünyadan ve ülkemizden birçok ünlü sanatçıyı ve orkestrayı ağırlayacak festival, kapılarını 30 Nisan’da özel bir konserle açıyor. Fazıl Say’ın eseri ‘İstanbul Senfonisi’ Mersin’e ilk defa konuk olacak ve şef İbrahim Yazıcı’nın yönetimiyle bu yıl kurulan Mersin Festival Orkestrası tarafından seslendirilecek.

DÜNYA YILDIZLARI MERSİN’DE
14. Mersin Müzik Festivali Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Le DIV4S, Die Wiener Strauss Company, Pagagnini, Bahar Göksü, Dünya Bale Yıldızları, Yerelden Evrensele Klasik Türk Müziğinden Seçmeler, Uzakdoğu’dan Anadolu’ya Esintiler, Adriana Kucerova-Bülent Bezdüz, Hakan Aysev, Kubat, Mersin Festival Orkestrası, Mersin Polifonik Korolar Şenliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın yanı sıra beste yarışmasına da ev sahipliği yapacak.

VİYANA’DAN GELEN DIE WIENER STRAUSS COMPANY
Açılışın ardından 2 Mayıs Cumartesi günü Die Wiener Strauss Company Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde sahne alacak. Viyana’dan gelecek olan topluluk Mozart ve Strauss esintilerini Mersin’li müzik severlerle paylaşacak.

EFSANE KEMAN VİRTÜÖZÜ MERSİN’DE!
Festival klasik müziğe yepyeni bir soluk getiren Pagagnini ile 3 Mayıs’da Mersin Kültür Merkezi’nde devam edecek. Efsane keman virtüözü Paganini’nin ruhu uluslararası üne sahip 4 keman virtüözünün eğlenceli anlatımıyla Mersin Müzik Festivali’ne taşınacak.

UZAK DOĞU’DAN ANADOLU’YA ESİNTİLER
Dünyaca ünlü kanun virtüözü Göksel Baktagir ile Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi’ye neyiyle eşlik eden Eyüp Hamiş’in konseri 5-6 Mayıs’ta Katolik Kilisesi’nde.

4 İTALYAN SOPRANO’DAN MÜZİK ŞÖLENİ
Festivalde, 10 Mayıs günü dünyaca ünlü 4 İtalyan sopranodan oluşan Le Div4s topluluğu, bu yıl kurulan Mersin Festival Orkestrası eşliğinde bir konser verecek. Tarihin en büyük opera bestecilerinin ünlü operalarını yenilikçi bir yorumla seslendiren grubun repertuarının geri kalanı ünlü İtalyan ve uluslararası şarkılardan oluşacak. Konser, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde.

DÜNYANIN YEREL MÜZİĞİ
12 Mayıs’da ise St. Paul Müzesi’nde ünlü virtüözler eşliğinde Dünyanın Yerel Müziği Mersinli klasik müzik tutkunlarıyla buluşacak.

ARP SANATÇISI BAHAR GÖKSÜ
Festivalde ünlü Arp sanatçısı Bahar Göksu ve grubu, hem Refik Fersan ve Faize Ergin şarkılarını seslendirecek hem de ‘Rüzgar Uyumuş’ albüm konseri verecek. 13 Mayıs’taki konser Tarsus Amerikan Koleji Oditoryum’da

DÜNYANIN BALE YILDIZLARI MERSİN’DE
Baleye gönül verenler ise Tokyo Nasyonel Tiyatro, Moskova Bolşoy, Hollanda Kraliyet Balesi ve Portekiz National’den gelen dünya bale yıldızlarını 14 Mayıs akşamı Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde izleme fırsatını bulabilecek.

ZEKİ MÜREN ŞARKILARINA KLASİK YORUM
Zeki Müren’in unutulmaz şarkıları batı enstrümanları ve Türk müziği sazlarından oluşan Serdar Yalçın yönetimindeki orkestra için yeniden düzenlendi ve makamsal özellikleri bozulmadan yeniden ele alınan bu şarkılar Yerelden Evrensele Klasik Türk Müziğinden seçmeler konseriyle 19 Mayıs akşamı Mersin Kongre Merkezi’nde müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

KUCEROVA VE BEZDÜZ
Çek Cumhuriyeti’nin ünlü yıldızı soprano Adriana Kucerova ile Grammy ödüllü tenor Bülent Bezdüz, 22 Mayıs akşamı Mersin Kültür Merkezi’nde Mersin DOB orkestrası ve korosuyla unutulmaz bir gece yaşatacak.

KAPANIŞ: BİR CUMHURİYET KLASİĞİ
Dünyanın sayılı ve en eski orkestraları arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olan Selman Ada’nın şefliğinde ünlü şovmen Fransız piyanist Roberto d’Olbia eşliğinde 24 Mayıs akşamı Mersin Kültür Merkezi’nde müzik ziyafeti sunacak.

ÜNLÜ TENOR HAKAN AYSEV
Türkiye’nin en ünlü tenorü Hakan Aysev, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası eşliğinde sahneye çıkacak ve 9-10 Mayıs akşamları Mersinlilerle buluşacak.

KUBAT VE FOLKLORAMA
14. Mersin Müzik Festivali’nin Ücretsiz Açık Hava Etkinlikleri kapsamında Kubat ve Folklorama Mersin Festival Orkestrası 15,16 ve 17 Mayıs tarihlerinde 3 gece boyunca Mersin’de olacak.

KOROLAR ŞENLİĞİ
Mersin Polifonik Korolar Derneği’nin her sene düzenlediği Korolar Şenliği bu yıl festival bünyesine alındı ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen korolar 15, 16 Mayıs tarihlerinde Mersinlilerle buluşacak.