Klasik resimler sergisi

Klasik resimler sergisi
Klasik resimler sergisi
İstanbul'un yüz yıl önceki görünümünü aktaran klasik dönem ustalarının fırçasından çıkmış resimler Bali Müzayede Salonu'nda sergileniyor.

Bali Art Gallery Türk resminin klasik ustalarının öne çıktığı bir sergi düzenliyor. Cumhuriyet dönemine geçişin ve son dönem Osmanlı hayatının resim sanatımızdaki yansımalarının genişçe yer aldığı sergide ayrıca Osmanlı ferman (feraşet fermanları) ve hilyeleri ile bir önceki döneme dair eserler de yer alıyor.
Klasik Türk Resmi , Başyapıtlar Koleksiyonu” adlı sergide, resim sanatımızın ilgi odakları arasında her zaman ön planda yer almış olan ressamların eserlerine ağırlıklı bir yer ayrılmış.
Başta Halil Paşa (1857-1939) olmak üzere, Hüseyin Zekai Paşa (1860-1919), Hoca Ali Rıza (1858-1930), Nazmi Ziya (1881-1937), Feyhaman Duran (1886-1970), Hikmet Onat (1882-1977) gibi Cumhuriyet öncesi dönemle Cumhuriyet kuşakları arasında köprü görevi üstlenmiş sanatçılar sergide yerlerini alıyorlar ve sonraki dönemlerin sanatçılarıyla üslup ve ifade bağlantılarına, bir anlamda ışık tutmuş oluyorlar.”
Sergide onyıllardır özel bir koleksiyonun mahremiyetinde gözlerden ırak kalmış olan ve birçok bakımdan şaşırtıcı ve etkileyici çok sayıda eser sanatseverlere sunuluyor.
Bali Müzayede Salonundaki sergi, 09 Aralık - 26 Aralık tarihleri arasında gezilebilir.

Hüseyin Zekai Paşa, 'Üsküdar'dan'


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Resim

  ,

  sergi

  ,

  klasik

  ,

  zaman

  ,

  Resmi

  ,

  Aralık