Klostrofobik insan halleri

Vincent Natali'nin yeni filmi 'Küp'te (The Cube) psikolojik gerilimlerin yanı sıra fantastik filmlere de bir örnek teşkil ediyor.

İSTANBUL - Vincent Natali'nin yeni filmi 'Küp'te (The Cube) psikolojik gerilimlerin yanı sıra fantastik filmlere de bir örnek teşkil ediyor. 'Matrix', '13. Kat' ve 'Varoluş' gibi sanal gerçekliğe dayalı filmlerle kıyaslansa da konusu itibarıyla onlardan oldukça farklı bir çizgide.
İnsanların karakter analizlerinin yer aldığı film, 1997 Toronto Film Festivali'nde En İyi Kanada filmi ödülünü almıştı. Bu başarısını 1999'da Gerardmar Fantastik Sanat Filmleri Festivali'nde üç dalda aldığı ödülle pekiştirmişti. Farklı mesleklerden altı kişi bir sabah uyandıklarında kendilerini birçok odası olan büyük bir kübün içinde bulurlar. Grubun şanssız bireyleri, bu işkence labirentinden kurtulmak için birbirlerine ihtiyaçları olduğunu anlamakta geç kalmaz. Ancak klostrofobik bir ortamda aç bilaç geçirilen saatlerin yarattığı gerginlik, işbirliği yapmaları için büyük bir engel yaratmaktadır.(Kültür Sanat)