Koç'un çağdaş sanat müzesi göründü

Koç'un çağdaş sanat müzesi göründü
Koç'un çağdaş sanat müzesi göründü
Dolapdere'de Koç Grubu'na ait bir binanın yerine inşa edilecek Koç Çağdaş Sanat Müzesi'nin görüntüsü ortaya çıktı. Koç Contemporary için düzenlenen ve dünyaca ünlü 20 mimarlık ofisinin katıldığı yarışmayı Grimshaw Architects kazandı.

Koç Çağdaş Sanat Müzesi için Vehbi Koç Vakfı tarafından açılan ve dünyaca ünlü 20 ismin katıldığı yarışmayı Grimshaw Architects kazandı.
Dolapdere'deki Ford binasının yerine inşa edilecek Koç Çağdaş Sanat Müzesi, Koç Ailesi'nin giderek büyüyen koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Müzenin 2016 yılında tamamlanması planlanıyor. Grimshaw Architects, İstanbul 'un belki de Avrupa 'nın en hareketli bölgelerinden birisi olan Beyoğlu'nda inşa edilecek müze binasının tasarımında iç ve dış mekan arasındaki sınırı bulanıklaştırarak yayalar için sürprizli, heyecan verici kamusal alanlar ile bu canlı kamusal alanın bir uzantısı olan bir yapı oluşturuyor.
Grimshaw Arcrhitects'in tasarımdan sorumlu ortağı Kirsten Lees, "Koç Çağdaş Müzesi, İstanbul'un sadece çağdaş sanat rolü üzerindeki etkisiyle değil, eğitim ve fikir alışverişi için oldukça heyecan verici ve iddialı bir proje. Mimarisi, yeri ve koleksiyonları arasındaki karşılıklı ilişki ziyaretçi deneyimini zenginleştirecek. Tasarım için verilen ön bilgi, bize aktiviteleri, etkinlikleri ve farklı disiplinleri tek bir binada entegre etmek için bize olağanüstü bir fırsat sağladı. Böyle önemli bir projenin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz" şeklinde açıklama yaptı. (Arkitera)