Köker, Duben ve Moral British Museum'un daimi koleksiyonunda

Köker, Duben ve Moral British Museum'un daimi koleksiyonunda
Köker, Duben ve Moral British Museum'un daimi koleksiyonunda

Şükran Moral, İpek Duben ve Azade Köker in eserleri (soldan sağa) British Museum un çağdaş sanat koleksiyonuna girdi.

İSTANBUL - Dünyanın en prestijli sanat kurumlarından British Museum’un çağdaş sanat departmanı, Türk çağdaş sanat dünyasından Azade Köker, İpek Duben ve Şükran Moral’in birer eserini daimi koleksiyonuna kattı. Geniş koleksiyonuyla dünya çapında sayılı müzelerden British Museum koleksiyonunda Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo, Dürer, Rubens gibi dünyanın en önemli sanatçılarının eserleri yer alıyor.
Müze yetkilileri yaptığı açıklamada üç sanatçının eserlerini koleksiyonlarına kattıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini belirterek şunları söyledi; “Hem kendini ispatlamış köklü sanatçılardan hem de genç nesil sanatçılardan seçilen bu önemli yaratıcı Türk sanatçıların eserleri sayesinde Türk sanat dünyasının zenginliğini ve derinliğini anlayabilmemizi sağlayan güçlü bir bakışa sahip olduk.”
Resim, heykel, yerleştirme ve video gibi alanlarda ürünler veren İpek Duben kimlik, cinsiyet, göç, kültürel önyargılar gibi konulara getirdiği eleştirel bakış dikkat çekerken, Azade Köker kağıt-kolaj, karışık teknik ve kağıt malzemeyle oluşturduğu heykel ve enstalasyonlarıyla çağdaş sanat dünyasında adından söz ettiriyor. Belgesel video performans çalışmaları yapan Şükran Moral ise, kadınlara uygulanan din, kültür kısıtlamaları, göçmenler, transeksüeller, fahişaler gibi konulara odaklanmış. (Kültür Sanat)