'Köle Hayati' özgürlüğüne kavuştu!

'Köle Hayati' özgürlüğüne kavuştu!
'Köle Hayati' özgürlüğüne kavuştu!

Bu yılki Efes Pilsen One Love?da, The Ting Tings gibi ünlü gruplar sahneye çıkacak.

Efes Pilsen One Love Festival'de bu yıl hayata geçirilmesi planlanan 'Hayati' uygulamasında, tepkiler üzerine geri adım atıldı.

 

FESTİVALDE HAYATİ DÖNEMİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

İSTANBUL - Festivalde langırt, dart, tırmanma duvarı gibi etkinlik maratonunu başarıyla tamamlayan izleyiciler ‘Hayati’ hakkı kazanacak ve festival alanında ‘Hayati’ adı verilen görevliler onların yerine yemek kuyruğunda ya da tuvalet sırasında bekleyecek, istenirse omzunda konser izletecekti. Gelen tepkiler üzerine ‘kazananları omuza almak, kuyruklarda sıra beklemek’ gibi bazı uygulamalar ‘Hayati’ projesinden çıkarıldı. Festivalden yapılan açıklamaya göre Hayati’ler, güneş kremi, ıslak mendil, serinletici su spreyi ve çimlere oturmak için küçük kilim temin etmek gibi hayatı kolaylaştırıcı konularda izleyicilerin yanında olacak.
‘Okul’ filminin senaristi, yazar, müzik eleştirmeni Doğu Yücel, Hayati uygulamasıyla ilgili “Müzik festivalleri tüm katılımcıların eşit haklara sahip olduğu eğlence organizasyonlarıdır.” diye başlayan ‘One Love’da sevgisizlik’ başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Yazının www.hafimuzik.org sitesinde yayımlanmasının ardından uygulamaya yönelik eleştiriller arttı. Bunun üzerine festival yönetimi uygulamayı değiştirdi.
19-20 Haziran tarihlerinde Santralistanbul’da yapılacak Efes Pilsen One Love’da Grove Armada, the Ting Tings, Sophie Ellis-Bexter, The Whitest Boy Alive ve Fischerspooner gibi gruplar sahneye çıkacak. (Kültür Sanat)