Koman'a dev retrospektif

Türkiye'nin heykel dünyasına armağan ettiği usta isim, İlhan Koman'ın eserleri önümüzdeki yıl sanatseverlerle buluşacak.
Özellikle Yapı Kredi Sigorta'nın önünde bulunan Akdeniz Heykeli ile...

İSTANBUL - Türkiye'nin heykel dünyasına armağan ettiği usta isim, İlhan Koman'ın eserleri önümüzdeki yıl sanatseverlerle buluşacak.
Özellikle Yapı Kredi Sigorta'nın önünde bulunan Akdeniz Heykeli ile Anıtkabir'in Doğu Kabartmaları ile tanınan İlhan Koman'ın yapıtları, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İlhan Koman Vakfı, İsveç ve Fransa İstanbul konsoloslukları işbirliğiyle Mayıs 2005'te açılacak bir sergiyle sanatseverlerin ilgisine sunulacak. Sergi, yaşamının büyük bir bölümünü İsveç'te geçiren ve eserleri daha ziyade yurtdışında yer alan İlhan Koman'ın yapıtlarıyla tanışmak için önemli bir fırsat.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleşecek olan İlhan Koman sergisi ile ilgili dün Yapı Kredi Kültür ve Sanat Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Ömer Kükner, İlhan Koman Vakfı'ndan sanatçının oğlu Ahmet Koman ve İsveç'in İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson katıldı.
İlhan Koman'ın dünyanın muhtelif yerlerindeki eserleri yaklaşık altı aldır Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin altıncı katında Tükiye'den ve yurtdışından restaratörlerin çalışmalarıyla restorasyona tabi tutuluyor. Bu eserler mayıs ayında açılacak sergi ile Fransız Kültür Merkezi, İsveç Konsolosluğu Bahçesi ve Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde sergilenecek.
İsveç'ten İstiklal'e
Sergi kapsamında İlhan Koman'ın İsveç meydanlarında bulunan eserlerinin tam ölçekli resimleri de İstiklal Caddesi'nde yer alacak. Koman'ın heykelleri etrafında halka açık alanlarda gerçekleştirilecek modern dans gösterileri, Fransız, İsveçli ve Türk müzisyenlerin vereceği elektro caz konserleri ile 'İlhan Koman' ve 'Açık Alanlarda Sanat' başlıklı sempozyumlar da 2005'in mayıs ve haziran aylarında hayata geçecek.
İlhan Koman Retrospektif Sergisi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı çağdaş bir eğitim projesi de başlatıyor. Beldeniz İçin Sanat (BİS) başlığı altında gerçekleşecek projede Beyoğlu, Fatih ve Kâğıthane'de yaşayan farklı sosyo-kültürel gruplardan gelen yaşları 6 ile 10 arasında değişen 100 çocuk yer alıyor. Çocuklar bu program kapsamında İstanbul'un en ünlü anıtsal heykellerini gezecek.
İlhan Koman'ın sanatsal yapıtlarından oluşan restorasyon ve fotoğraf stüdyosu atölyelerinde de çocuklar keşif gezileri yapacak. Her çocuğun bir heykel yapacağı bu keyifli etkinlikte, bu heykeller içerisinden seçilen dört yapıt, sanatçılar tarafından anıtsal heykel formuna getirilerek, Fatih, Beyoğlu ve Kâğıthane semtlerinin kamusal alanlarında sergilenecek. (Kültür Sanat)