Komikler aynı sahnede

İsmail Dümbüllü, Adile Naşit, Selim Naşit, Cenk Koray, Bedia Muvahhit bugün saat 20.30'da Hadi Çaman Tiyatrosu'nda sahneye çıkıyor.
Haber: ASLI ÖRNEK / Arşivi

İSTANBUL - İsmail Dümbüllü, Adile Naşit, Selim Naşit, Cenk Koray, Bedia Muvahhit bugün saat 20.30'da Hadi Çaman Tiyatrosu'nda sahneye çıkıyor. Radikal yazarı Prof. Haluk Şahin'in kaleme aldığı 'Komiklik Zor Zanaat'te Türk tiyatrosunun yaşayan ve ölmüş isimleri Abdullah Şahin ile aynı sahneyi paylaşacak. Abdullah Şahin'in yaşamından yola çıkarak, Türkiye'nin tüm komiklerinin öyküsüne dönüşen 'Komiklik Zor Zanaat',
İsmail Dümbüllü'den Adile Naşit'e, Müjdat Gezen'den Demet Akbağ'a kadar ellibeş ismi kâh sahnede kâh sinevizyon ekranında canlandırarak buluşturuyor. Yönetmenliğini Hadi Çaman'ın yaptığı oyunun görüntü ve sinevizyon yönetmeni ise Bülent Yurdakul.
Kahkahalarla yaşıyorlar
'Komiklik Zor Zanaat' aslında tek kişilik bir oyun. Türk tiyatrosunun tüm komiklerini bazen sahnede, bazen sinevizyonda, ama her defasında Abdullah Şahin canlandırıyor. Oyunun yazarı, Abdullah Şahin'in ağabeyi Haluk Şahin de tüm komiklerin aynı sahnede buluşmasına dikkat çekiyor: "Naşitler, Karacalar, Sururiler ve ötekiler... Hepsi her gece bu oyunda sahneye çıkıyorlar. Her perde açılışında ve her kahkaha patlayışında ruhlarının şad olduğunu düşüneceğim" diyor. İki perdelik oyunun bir de sloganı var: 'Eski komedyenler asla ölmez; kahkahaları sonsuzlukta uçuşur durur'.
Oyunu yöneten ve şarkı sözlerini yazan Hadi Çaman, komedyenlerin en büyük enayiler olduğunu düşünüyor: "Bir ülke düşününüz ki; en küçük bir sarsıntıda, en ufak bir krizde ilk üstü çizilen şey kültür olsun. Ve de o ülkede, o gariban kültüre gönül veren, onu bir hayat yolu olarak kabullenen onlarca, yüzlerce, binlerce insana ne ad vermek gerek dersiniz? Bence mi? Enayi. O enayilerin en enayisi de bana kalırsa bunca umutsuzluk içinde bile insanları eğlendirmeyi, güldürmeyi amaç edinmiş komikler... Ne trajik değil mi? Bence de komiklik zor zanaat."
'Komiklik Zor Zanaat', yarın İstanbul'da üçüncü ve son kez sahnelenip Anadolu kentlerine turneye çıkacak.