Konser dinleme adabı

Konser dinleme adabı
Konser dinleme adabı
Pazar akşamı Birsen Tezer ve Bülent Ortaçgil, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde sevenleriyle buluştu. Ama konserde dinleyici olmak biraz zor ve yorucu oldu. Neden mi? Hürriyet'ten Aynur Yolcu yazdı.
Haber: Aynur YOLCU - ayolcu@hurriyet.com.tr / Arşivi

Güzel anılarla başlayalım önce; gecenin ilk yarısında sahne alan Birsen Tezer, Açıkhava’yı dolduran binlerce kişiyi büyülü sesi ve eşsiz yorumu ile kendinden geçirdi.


İkinci bölümde sahne alan Bülent Ortaçgil, klasikleşen "Ortaçgil Şarkıları"nın yanı sıra yeni parçalarını da seslendirdi. Usta sanatçıya Açıkhava'yı dolduran binlerce kişilik bir koro eşlik etti. Konserin finalini ise iki sanatçı birlikte seslendirdikleri “Kimseye Anlatmadım” ve “Çığlık Çığlığa” parçalarıyla yaptı.
Konserin zor anları ise konser adabına uymayan dinleyiciler yaşattı.
Konsere gitmenin, bir sanatçıyı canlı dinlemenin de adabı olur mu demeyin. Bence olur. Özellikle son dönemde gittiğim konserlerden sonra bu konu üzerine uzun uzun düşündüm. Hatta kendimi bunun üzerine mini bir adab-ı muaşeret kılavuzu çıkarmaya mecbur hissetim. Naçizane bu konu hakkındaki birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum…

1. TÜM KONSERİ VİDEO'YA ÇEKMESEN DE OLUR 

Evet evet, teknoloji güzel şey. Artık pek çoğumuz akıllı telefonlar sayesinde sanal dünyaya hızlıca uyum sağlamış durumdayız. Ama sanırım bazılarımız bu uyumu biraz abartıyor. Mesela; konserde bir iki şarkıyı video’ya alabilirsin, birkaç kare fotoğraf da çekebilirsin. Korkma! Bunu hepimiz yapıyoruz. Ama bütün konseri bir korsancı edasıyla kaydedemezsiniz.

FLAŞLARA DİKKAT

Flaş patlatma konusuna girmiyorum bile…

İSTİKLAL CADDESİ DEĞİL, KONSER ALANI

Konser başladıktan sonra ‘yok efendim burası iyi görmüyor şuraya geçeyim’, ‘ayy burası da rahat değil şuraya oturayım’, ‘sigara molası vereyim’, ‘tuvalete gideyim’ gibi bahanelerle konser alanında volta atamazsınız. Çünkü İstiklal Caddesi'nde değilsiniz, hatırlatmak isterim.
Bir rock ya da metal grubun konserine gittiyseniz tabii ki kimse yerinizde durmanızı bekleyemez. Bu da rock müzik adabına aykırıdır, bu ayrı.

SOHBETİ DERİNLEŞTİRMEYELİM

Şimdi sıra bilmediğiniz ya da sevmediğiniz bir parçada, bugün başından geçenleri arkadaşınıza anlatmanın ne yeri ne de zamanı… Belki de orada konseri dinlemek için gelmiş birileri vardır!!

BU LEVHALAR BOŞUNA ASILMADI

Aramızda kalsın; ama dört bir yanı saran “Burada sigara içmek yasaktır” yazılarına inat bir sigara yakmak gurur duyulacak bir şey değildir…

PEÇETEYE YAZ CANIM!

İki şarkı arası oluşan sessizlikten faydalanıp böğürerek sanatçıdan istek şarkıda bulunamazsınız. Bunu yapıyorsanız da sanatçının size laf etmeye kesinlikle hakkı olacaktır! O gece sahne alacak kişi, bir repertuar hazırlamıştır muhakkak. İsterseniz bir de peçeteye yazıp yollamayı deneyin!! (Bunun yeri ve zamanı olur ayrıca.)

SAKIZ MI O

Kabullenmesi zor olabilir ama konserde gürültülü bir şekilde sakız da çiğneyemezsiniz. Konsere sizi değil sahnedeki müzisyeni dinlemek için geliyoruz. Bilginiz olsun istedim..