Konuşamayan kralın öyküsü

Konuşamayan kralın öyküsü
Konuşamayan kralın öyküsü
Toronto Film Festivali'nde Halkın Seçimi ödülünü alan 'The King's Speech', Kral VI. George'un kekemelikle mücadelesini anlatıyor

TORONTO - Toronto Film Festivali ’nde büyük ödül olan Halkın Seçimi’ni ‘The King’s Speech’ (Kralın Nutku) kazandı. Colin Firth’ün başrolünde oynadığı film, sevgilisi için tahtını bırakan Edward’ın ardından VI. George olarak tahta çıkan İngiltere kralını anlatıyor. Kral tahta çıktığında ülkesi savaşa girmek üzeredir ama yeni kralın yenmesi gereken bir sorunu vardır: Konuşma güçlüğü. Filmde Geofrey Rush ve Helena Bonham Carter da oynuyor.

Bir nevi son imparator Resmi bir ödül verilmeyen ama bazı sponsorların düzenlediği ödüllerin sahiplerini bulduğu bir festival Toronto Uluslararası Film Festivali. Festivalde izleyici oylarıyla 15 bin dolarlık ödüle değer bulunan film bir Avustralya İngiltere ortak yapımı. Bu yılki Oscar ödüllerinde de favori olması beklenen filmin Toronto’dan ödül alması sürpriz olmadı. Kekeme bir kralın savaş nutukları atıp ülkesine önderlik etmek için verdiği kişisel mücadeleyi anlatan filmin en büyük kozlarından biri de konuşma terapistini canlandıran Geofrey Rush. Lionel Logue adlı kural tanımaz terapist, kısa zamanda kekemeliğini yenmek zorunda olan kralın tek umuduna dönüşür. Logue’ın alışılmadık yöntemleri ve güven verici dostluğuyla Kral George, ulusuna hitap edecek kıvama gelir. Filmde Ana Kraliçe rolünde de karanlık ve ironik rollerin yıldızı Helena Bonham Carter oynuyor.

Abisi Edward, Amerikalı bir dula âşık olup, tahta geçtikten bir yıl sonra 1936’da krallıktan feragat edince VI. George’un zorlu hayatı da başlar. Kral olmayı hiç beklemeyen ve buna göre daha sakin bir hayat yaşayan VI. George birdenbire hızla savaşa doğru gitmekte olan, bir yandan da bağımsızlık hareketleriyle kan kaybedip küçülmeye başlayan bir imparatorluğun başına geçer. İngiliz Krallığı’ndan ayrılan Hindistan ’ın ve İrlanda’nın son imparatoru, dağılan kolonileri bir arada tutmak için kurulan Common Wealth’in ilk kralı olarak tarihe geçer VI. George. 1952 yılında ölümüne kadar kral olarak kalan George’un yerine hâlâ tahtta oturan Elizabeth gelir. (Kültür Sanat )