Köprü yaşamı müjdeleyecek

Uluslararası İstanbul Bienali bu yıl kentin farklı mekânlarında güler yüzlü çalışmalarla sergi salonlarına gitmeyen...

İSTANBUL - Uluslararası İstanbul Bienali bu yıl kentin farklı mekânlarında güler yüzlü çalışmalarla sergi salonlarına gitmeyen izleyiciyle de buluşacak. 21 Eylül'de başlayacak 7. Bienal'in sıra dışı mekânlarından biri de Boğaziçi Köprüsü. Pek çok yaşamın sona erişine tanık olan köprü, bienal süresince doğumları müjdeleyecek.
İtalyan sanatçı Alberto Garutti'nin 'Sokak Lambaları' isimli projesi, köprünün iki tarafına yerleştirilecek 12 adet lambadan oluşuyor. İstanbul'daki bazı doğumevleriyle bağlantılı olacak lambalar, o an doğan bir bebeğin aramıza katılışını ışıkların yavaşça sönüp tekrar eski parlaklıklarına kavuşmalarıyla haber verecek.
Anaokulundaki başyapıtlar
Bu yıl bir anaokulu da sergi mekânı olacak. Şişli Atlıkarınca Anaokulu'nda, Japon sanatçı On Kawara'nın 'Saf Bilinç' adlı eseri sergilenecek.
Üzerinde haftanın günleri yazılı yedi tablodan oluşan bu düzenleme eğitim amacı gütmeden, anaokulu öğrencilerinin günlük hayatıyla bütünleşecek. Meksikalı sanatçı Gabriel Orozco ise İstanbul'a özgü bir şehir mobilyası olup arabaların geçişini engellemek için kullanılan mantar biçimli beton dökümlerle ilgili bir çalışma yapacak. Beşiktaş, Kabataş ve Tophane semtlerinin sokaklarından kırık ya da devrilmiş mantarlar
toplanıp İstanbul Bienali'nin ana mekânlarına
serpiştirilecek. Onların yerine orijinaline benzeyen sanatçının kendi tasarladığı mantarlar yerleştirilecek.
Amerikalı Rirkrit Tiravanija'nın projesi TÜYAP önünde gerçekleşecek. İnternet üzerinden yapılan bir anket sonucu Türk halkının oylarıyla seçilen iki yerli ve iki yabancı film Beyoğlu TÜYAP önüne kurulacak dört dev perdede gösterime sunulacak.
İspanya'dan Cambalache Collective grubu
'Sokak Müzesi' adlı projelerini bir minibüste gerçekleştirecek. Bildiğimiz dolmuşları çağrıştıran bu minibüs aynı zamanda hem sergi hem de ulaşım aracı görevini görecek.
Para yerine özel eşya
İstanbullular kamyonetle bir yerden diğerine gitmek istedikleri takdirde bu hizmetin bedeli karşılığında, para hariç, kendilerine ait özel bir eşya verecekler ya da herhangi bir yeteneklerini sergileyecekler. Bu performans videoya çekilecek minibüsteki müzede sergilenecek. Kız Kulesi ise Amerikalı sanatçı James Turrell'ın ışık düzenlemesine mekân oluyor.
21 Eylül-17 Kasım 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bienalin diğer mekânları ise Darphane-i Amire, Aya İrini Müzesi, Beylerbeyi Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı olacak. Ayrıca 7. İstanbul Bienali çerçevesinde 22-23 Eylül 2001 tarihlerinde Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryumu'nda dört ayrı panel düzenlenecek.
Tel: 0212 293 31 33 (Kültür Sanat)