'Köprüde Buluşmalar'da 450 buluşma ve ödüller

'Köprüde Buluşmalar'da 450 buluşma ve ödüller
'Köprüde Buluşmalar'da 450 buluşma ve ödüller
34. İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl 10'ncü kez düzenlenen proje geliştirme atölyesi Köprüde Buluşmalar'da kazanan projeler belli oldu. Ektinlik kapsamında yaklaşık 450 toplantı yapıldı.

Yaklaşık 100 uluslararası sinema profesyonelinin atölyelere seçilen proje ve filmlerin yönetmen ve yapımcılarıyla yaklaşık 450 toplantı yaptığı 34. İstanbul Film Festivali’nin proje geliştirme atölyesi Köprüde Buluşmalar’ın ödülleri belli oldu.

Film Geliştirme Atölyesi’ne yapılan 120 başvuru arasından 10 proje seçilmişti:
• Anons (Mahmut Fazıl Coşkun)
• Av (Emre Akay)
• Bir Baba ve Oğlun Ölümü (Zekeriya Aydoğan)
• Çarpık Ev (Sinem Sakaoğlu)
• Hafiye (Mehmet Sait Korkut)
• Hayatı Beklerken (Ayşe Toprak)
• Herşey O.K (Theron Patterson)
• Iguana Tokyo (Kaan Müjdeci)
• Nebula (Tarık Aktaş)
• Yanlama (Dağhan Celayir)
Gabrielle Dumon (Le Bureau Films), Giovanni Robbiano (Mediterranean Film Institute - MFI), Khalil Benkirane (Doha Film Institute), Meinolf Zurhorst (ZDF), Sergio Garcia De Leaniz (Eurimages)’den oluşan uluslararası jüri atölyede ödül alan projeleri belirledi.
Nebula’nın yönetmeni Tarık Aktaş, Köprüde Buluşmalar 10.000 dolarlık Destek Ödülü’nü Gabrielle Dumon’dan aldı.
Zekeriya Aydoğan’ın Bir Baba ve Oğulun Ölümü projesine, Fransa Ulusal Film Merkezi (CNC) tarafından verilen 10.000 Avro Destek Ödülü’nü, Fransa Kültür Ataşesi Fanny Aubert Malaurie takdim etti.
Tüm ses prodüksiyonunu kapsayan Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü, Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons isimli projesine Melodika Genel Müdürü Didem Oğuz tarafından verildi.
Sinem Sakaoğlu’nun Çarpık Ev adlı projesine, 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü’nü, MFI’dan Giovanni Robbiano verdi. Ödül alan projenin yönetmen ve senaristi, ikisi 2015 yılı içerisinde Yunanistan’ın Nisiros ve Samos adalarında, ikisi ise online gerçekleşecek 4 aşamalı senaryo atölyesine katılmaya hak kazandı.

Yapım Aşaması Atölyesi
Yapım Aşaması Atölyesi’ne seçilen 5 filmden üçü sunum yapmama kararı alınca yarışma iptal edildi. Yapım Aşaması Atölyesi’ne katılan yaklaşık 50 dağıtımcıya, satış şirketi ve festival temsilcilerine iki filmin sunumu yapıldı:
• Ben Apaçi Değilim (Yönetmen: Aytunç Akad, Yapımcı: Cahit Binici, Onur Koçak, Yekta Kurtçebe Yapım Şirketi: İkinci Parti Prodüksiyon)
• Mavi Bisiklet (Yönetmen ve Yapımcı: Ümit Köreken Yapımcı: Ümit Köreken Yapım Şirketi: Drama Film Prodüksiyon)
Atölyede yer alan filmlerin off-line kurguları Karel Och (Karlovy Vary Film Festival), Rickard Olsson (Picture Tree International GMBH) ve Stienette Bosklopper (Circle Films) tarafından izlendi ve ardından filmlerin yönetmen ve yapımcıları ile birebir görüşmeler yapıldı.

Türkiye -Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu
TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu işbirliğinde oluşturulan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu başvuran 10 projeden 7’sini destekleme kararı aldı. Desteklenecek projeler şöyle:
• Mehmet Can Mertoğlu – Albüm / Album – 30.000 AVRO (Prodüksiyon Desteği)
Ortak Yapımcılar: Yoel Meranda- Kamara Film (TR), Alexander Ris- Neue Mediopolis Filmproduktion (DE)
• Hüseyin Karabey - Hamarat Apartmanı / Hamarat Apartment- 20.000 AVRO
Ortak Yapımcılar: Hüseyin Karabey- Asi Film (TR), Alexander Ris- Neue Mediopolis Filmproduktion (DE)
• Nefin Dinç – Antoine Köpe’nin Hatıraları/ The Memoirs of Antoine Köpe – 20.000 AVRO
Ortak Yapımcılar: Gamze Paker – Atlantik Film (TR), Titus Kreyenberg- Una Film (DE)
• Melisa Önel – 16 – 10.000 AVRO
Ortak Yapımcılar: İpek Kent- Yedi Film (TR), Ufuk Genç- Cine Chromatix (DE)
• Çayan Demirel – Kardeş Türküler / Songs of Fraternity – 10.000 AVRO
Ortak Yapımcılar: Ayşe Çetinbaş- Surela Film (TR), Zülfiye Akkulak- Newa Film (DE)
• Erol Mintaş – Kargalar / Crows – 15.000 AVRO
Ortak Yapımcılar: Erol Mintaş- Mintaş Film (TR), Verena Graefe-Hoet (DE)
• M. Cem Öztüfekçi – Boş Zamanlar / Idle Moments – 10.000 AVRO
Ortak Yapımcılar: Annamaria Aslanoğlu- İstos Film (TR), Titus Kreyenberg- Una Film (DE)

Komşular Projesi
10. yılında Köprüde Buluşmalar ilk defa Komşular projesi kapsamında komşu ülkelerden film projeleri davet etti. Bu projedeki amaç komşularımız ile kültürel alışverişi ve diyaloğu artırarak ortak yapımlarda yeni işbirliklerine önayak olmak ve aynı veya benzer kültürlere sahip yaratıcıların birlikte çalışmasını sağlamak idi. Projeler atölye boyunca uluslararası sinema profesyonelleri ile 80’e yakın toplantı yaptı. Köprüde Buluşmalar’ın Komşular bölümüne katılan 3 proje şöyle:
• Forgiveness (yönetmen Sadaf Foroughi, yapımcı Majid Barzegar) - Iran
• Manji (yönetmen Tinatin Kajrishvili, yapımcı Lasha Khalvashi) - Gürcistan
• Radiogram (yönetmen Rouzie Hassanova, yapımcı Gergana Stankova) - Bulgaristan

Paneller ve Sinema Dersleri
Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl 5 – 16 Nisan tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilen 11 panel ve sinema dersi sinemacılar tarafından ilgiyle takip edildi.

Köprüde Buluşmalar, Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirerek, Türkiye’den uzun metraj projelerin ve post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerin uluslararası ilk sunumlarının yapılması için olanaklar yaratıyor. Sinemacılar için projelerini sunacakları uluslararası bir platform sağlamak ve yapım sürecini başlatmaları için gerekli desteği bulmalarına olanak veren Köprüde Buluşmalar, önümüzdeki yıllarda da İstanbul Film Festivali kapsamında dünyadan kurum temsilcileri ile Türkiye’den proje ve filmler üreten sinemacıları buluşturmaya devam edecek.
film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar/