Köprüde Buluşmalar'da yönetmen Onur Saylak sürprizi!

Köprüde Buluşmalar'da yönetmen Onur Saylak sürprizi!
Köprüde Buluşmalar'da yönetmen Onur Saylak sürprizi!
'Sonbahar' ve 'Rüzgarın Hatıraları' gibi filmlerdeki oyunculuğuyla söz ettiren Onur Saylak, yönetmenlikte ısrarlı. Doğu Akal'la birlikte yönettiği 'Orman' adlı kısa filmle adından söz ettiren Saylak, bu kez Hakan Günday'ın romanından uyarlanan uzun metrajlı film projesi 'Daha'yla 35. İstanbul Film Festivali kapsamındaki Köprüde Buluşmalar'ın Film Geliştirme Atölyesi'ne seçildi.

İstanbul Film Festivali -Köprüde Buluşmalar platformu bu yıl 8-14 Nisan tarihileri arasında Anadolu Efes’in destekleriyle düzenlenecek. Köprüde Buluşmalar kapsamında uzun metrajlı kurmaca, belgesel projeleri ve yapımı devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumlarının yapılacağı atölye çalışmaları ile sinema profesyonellerine yönelik birçok panel, sinema dersi ve forum yapılacak. Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne başvuran projeler, danışma ve okuma kurulu tarafından belirlendi. 100 başvuru arasından seçilen 8 kurmaca ve 2 belgesel projesi, 12-13 Nisan tarihlerinde yapılacak Film Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazandı.
Seçilen projelerden biri de Doğu Akal’la birlikte yönettiği ‘Orman’ adlı kısa filmle adından söz ettiren ünlü oyuncu Onur Saylak ’ın, yine Akal’la birlikte yöneteceği, Hakan Günday ’ın romanından uyarlanan uzun metrajlı film projesi ‘Daha’ oldu. Atölye sonunda Kültür Bakanlığı 10.000 dolarlık destek ödülü, Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü ve Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü sahiplerini bulacak.

Onur Saylak'tan 'mültecilere' dair bir kısa film: Orman

Onur Saylak'ın kısa filmine Boston'dan ödül

Sofya Khandamirova: Onur Saylak ile sahnelerimiz gerçekti

'Dünyada artık kimsenin kaçacak yeri kalmadı'

Onur Saylak: 2,5 ay boyunca eşimi ve kızlarımı göremedim

Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler:
Daha, Yönetmen: Onur Saylak, Doğu Akal, Yapımcı: Ziya Cemre Kutluay –b.i.t arts
Kaplumbağa Terbiyecisi, Yönetmen, Yapımcı: Orhan İnce
Kül Mektup, Yönetmen: Lusin Dink, Yapımcı: Emine Yıldırım – Giyotin Film, Nar Film
Leyla, Yönetmen: Nazlı Elif Durlu, Yapımcı: Annamaria Aslanoğlu – İstos Film
Perihan, Yönetmen: Can Evrenol , Yapımcı: Müge Büyüktalaş –MO Film Prodüksiyon Ltd. Şti.
Saf, Yönetmen: Ali Vatansever, Yapımcı: Selin Vatansever Tezcan – Terminal Film Yapım
Sınır Bozukluğu, Yönetmen: Uğur Becer, Yapımcı: Aslı Akdağ (belgesel)
Soytarı, Yönetmen: Esra Saydam, Yapımcı: Işılay Yanbaş, Nisan Dağ – Karlakum Film
Yeniden İnşa Çağı, Yönetmen: İmre Azem, Yapımcı: Gaye Günay – Kibrit Film (belgesel)
Haremden Kaçış, Yapımcı: Olena Yershova Yıldız- Tato Film, Senarist: Serdar Soydan

Yapım Aşaması Atölyeleri başvuruları devam ediyor
Post-prodüksiyon aşamasındaki uzun metraj kurmaca filmlerin ve belgesellerin uluslararası sunumlarının yapılacağı, Anadolu Efes’in desteğiyle gerçekleştirilecek Yapım Aşaması Atölyesi başvuruları ise 3 Mart Perşembe gününe kadar devam ediyor.

Atölyeye seçilen filmlerin yönetmen ve yapımcıları yalnızca profesyonellere (dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) açık sunum yapacaklar. Atölye sonunda uluslararası jürinin belirleyeceği filmlere, bu yıl üçüncü kez verilecek 30.000 TL Anadolu Efes Ödülü, renk düzenleme ve online kurgu işlemlerini kapsayan ve bu yıl ilk defa verilecek olan Digiflame Ödülü ve filmlerin Başka Sinema salonlarında sanal baskı bedelinden (VPF) muaf olarak gösterilmesini sağlayan Başka Sinema Ödülü takdim edilecek.
Köprüde Buluşmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar