Korsan kitapla sanal mücadele

www.ideefixe.com, 2003'te ilkini düzenlediği Sanal Kitap Fuarı'nın ikincisiyle, 5-22 Ekim arasında okurların önüne çıkıyor. İlkine 100 bini aşkın internet kullanıcısının katıldığı sanal fuarın bu yıl 400 bin civarında okur çekmesi bekleniyor.

İSTANBUL - www.ideefixe.com, 2003'te ilkini düzenlediği Sanal Kitap Fuarı'nın ikincisiyle, 5-22 Ekim arasında okurların önüne çıkıyor. İlkine 100 bini aşkın internet kullanıcısının katıldığı sanal fuarın bu yıl 400 bin civarında okur çekmesi bekleniyor. Fuarda 82 yayınevinin 20 binin üzerinde kitabı yüzde 35 ile 80 arasında indirimle satışa sunulacak.
Fuara katılan tüm yayınevleri, korsanla mücadelede ideefixe'e destek verdi ve kitap okurunu yasal kanallardan alışverişe yöneltmek için büyük indirimleri kabul etti. İdeefixe ise, yayınevlerinin düşük satış fiyatlarına çok düşük bir kâr yüzdesi ekleyerek okuru sevindirecek fiyatlar belirledi.
İdeefixe Genel Müdürü Deniz Karabacak konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Türkiye, okurun alım gücünün çok düşük olduğu bir ülke. Sansasyonel birkaç başarı dışarıda tutulacak olursa kitapların tirajı 1000 ila 5 bin arasında değişiyor. Bunlar komik rakamlar. Düşünün ki, toplam yasal satış gelirinin içinden satıcının, dağıtımcının, yazarın payı düşülüyor. Devlete çok büyük vergi veriliyor. Tabii bundan sonra yayınevine hiçbir şeye yetmeyen bir marj kalıyor. Bu marj da, çokluk, tefecinin yayınevine uyguladığı yüksek finansal maliyetler ile eriyor. Bu yüzden, yasal denetimin alabildiğine zayıf olması, polis karakollarının önünde bile korsan tezgâhlarının açılabilmesi, yayınevini de yazarı da bir önceki kitabın geliri ile yeni bir eser üretemez hale getiriyor. Korsan derdinin hallinden önce Türkiye'de kültür ürünleri piyasası diye bir şeyden söz edilemez."
İlgilendiği yazarların, konuların, yayınevlerinin eserlerine birkaç saniye süren aramalarla erişilecek fuarda ziyaretçi istediği kitabı inceleyerek, talep ettiklerini büyük indirimlerle satın alacak. Ülkenin kültür hayatında şüphesiz en önemli organizasyonlardan biri olan 2. Sanal Kitap Fuarı'nın tek ilginç yanı, olağandışı indirim oranları değil...
Fuarda bir dizi farklı etkinlik de yer alıyor: Hıfzı Topuz, Sunay Akın, Gürcan Yurt gibi yazar-çizerlerle chat. Ece Temelkuran, Ahmet Çakır, küçük İskender, Gökhan Akçura gibi yazarların imzalı kitap satışı. Büyük ödüllü bir kültür yarışması. (Kültür Sanat)