Kortrbasın genç yıldızına Aydın Gün Ödülü

Kortrbasın genç yıldızına Aydın Gün Ödülü
Kortrbasın genç yıldızına Aydın Gün Ödülü
İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın gelecek vadeden genç müzisyenlerini desteklemek amacıyla 2012 yılında başlattığı Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün bu yılki sahibi 19 yaşındaki kontrbasçı Emre Erşahin'e verildi.

Emre Erşahin’e 15 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülünü, İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi. Eczacıbaşı, ödülle ilgili olarak “ İstanbul ve Ankara operalarının kurucuları arasında da yer alan Aydın Gün, yalnızca İKSV’nin değil, Türkiye ’nin kültür-sanat hayatının en önemli aktörlerinden biriydi. Uluslararası arenada büyük başarı yakalayacağına inandığımız, klasik müzik alanında çalışan yetenekli gençlerimizi onun adını taşıyan bu ödül aracılığıyla desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz,” dedi.

İKSV tarafından her yıl 29 yaşın altındaki bir sanatçıya verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü, çalgı, şan, bestecilik ve şeflik branşlarından gelen başvurular arasından seçici kurul tarafından belirleniyor. Seçici kurul, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, Devlet Opera ve Balesi’nin eski genel müdürü şef Rengim Gökmen, DOB Başrejisörü Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak’tan oluşuyor.

Yehudi Menuhin Müzik Okulu’na burslu kabul edildi
Emre Erşahin, 1995 yılında Ankara’da doğdu. Müziğe küçük yaşlarda piyano ile başlayan Erşahin, ilkokuldan sonra çok istediği kontrbası seçerek 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. 2010 yılında İngiltere’de hem Purcell hem de Yehudi Menuhin Müzik Okullarına burslu olarak kabul edildi. 2011 Eylül’ünde başladığı Purcell Müzik Okulu’ndan Temmuz 2013’te mezun oldu. Erşahin, Purcell Okulu Senfoni Orkestrası üyesi olarak Londra’nın önde gelen salonlarında konserler verdi. İlk uluslararası ödülünü Paris’te BASS 2008 kapsamında düzenlenen kontrbas yarışmasında alan Erşahin, ardından The American Association for Development of the Gifted and Talented’ın düzenlediği “Passion of Music 2010” Uluslararası Genç Müzisyenler yarışmasında üçüncülük, Kopenhang’da düzenlenen BASS 2012 kapsamındaki uluslararası kontrbas yarışmasında gençler arasında birincilik, 2013 Purcell Müzik Okulu Konçerto Yarışması’nda üçüncülük ve Kraliyet Müzik Akademisi Yaylı Çalgılar Solo Bach Yarışması’nda birincilik kazandı. Maxim Vengerov’un yönettiği Akademi Yaylıları orkestrasına seçildi. Emre Erşahin, halen Londra’daki Kraliyet Müzik Akademisi’nde burslu olarak lisans 2. sınıfa devam ediyor ve Kraliyet Akademisi Senfoni Orkestrası üyesi olarak konserlerde yer alıyor.