Köşk danışmanı: Devletin tiyatrosu olmaz

Köşk danışmanı: Devletin tiyatrosu olmaz
Köşk danışmanı: Devletin tiyatrosu olmaz

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen

Geçen günlerde “Muhafazakar estetik ve muhafazakar sanat normlarını ve yapısını oluşturmak gibi bir yükümlülük içindeyiz” sözleriyle dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, dün de “Devletin sineması yoksa tiyatrosu da olmamalı” sözleriyle gündeme geldi.
Zaman gazetesinin dünkü sayısında Nuriye Akman’a verdiği röportajda devletin sadece destekleyici olması gerektiğini söyleyen İsen “Performansa dayalı, projeye dayalı bir yeni yapı öneriyorum. Devlet bir dönemde sanat kurumlarında doğrudan doğruya icracı aktör olarak rol aldı. Bugün artık icracı aktör olarak rol almasın. Devlet sadece destek versin” diye konuştu.
Sinema desteklerini olumlu örnek olarak gösteren İsen “Devletin sineması var mı? Geçtiğimiz yıl kültür bakanlığı sinemaya 12 milyonun üzerinde katkıda bulundu. Kamuoyu çok fazla bunun farkında değil. Eğer Türkiye sinema alanında bir patlama yaşamışsa son altı yedi yıldan beri, bu ciddi devlet destekleriyle olmuştur. Ve rasyonel kullanılmıştır. Doğrudan devlet destekli, devlet kontrollü kurumlarda olduğu gibi irrasyonel de kullanılmamıştır” dedi.
“Devlet kurumlarındaki, sanatçıların kullanılmama oranı ortalama yüzde 35’tir. Ben tam tersine, projeye dayalı bir sistem getirelim diyorum. Konservatuardan mezun yüzlerce çocuk var ortada. Bununla ilgili olarak yeni bir sistem oluşturulması lazım” diyen İsen Devlet Destekli kurumlarda yeninden yapılanmanın gerekliliğine de işaret etti.