Kosovalı şair ölü bulundu

Kosovalı şair ölü bulundu
Kosovalı şair ölü bulundu

Fransa’da ‘Akdenizin Sesleri’ şiir festivaline katılan ve 3 gün kendisinden haber alınamayan Kosova’nın ünlü şairlerinden Ali Podrimya’nın cesedi bulundu.
Kosovalı ünlü şair Ali Podrimya’dan Fransa’da düzenlenen bir şiir festivaline gitmesinden sonra kendisinden haber alınamadı. Şairin kaybolmasıyla birlikte alarma geçen Fransız polisi Podrimya’nın bulunması için ülke genelinde geniş çaplı arama çalışması başlattı. Ancak önceki akşam Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoca’ya ünlü şairin cesedinin bulunduğu iletildi. Şairin ölüm nedeniyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Fransa yetkilileri, Ali Podrimya’nın ölüm nedenini aydınlatmak için çalışıyor. Kosova Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’na ve Fransa’nın tüm diğer kurumlarına bu olayın aydınlatılmasında gösterdikleri özen için teşekkür etti.
Şairin ölüm haberinden büyük üzüntü duyduğunu belirten Bakan Hoca, şair Podrimya’nın ailesine, şairler cemiyetine ve tüm sevenlerine taziyelerini ileterek “Ali Podrimya’nın kaybı sadece ailesi ve dostları için değil aynı zamanda Kosova sanatı ve kültürü için de olağanüstü büyük bir kayıptır” dedi. Şairin ‘Kosova Baladı’ isimli şiir kitabı Tekin Yayınevi tarafından Necati Zekeriya’nın çevirisiyle Türkçede yayımlanmıştı.