Kot işçilerinin dramı İşçi Festivali'nde

Kot işçilerinin dramı İşçi Festivali'nde
Kot işçilerinin dramı İşçi Festivali'nde

İşçi Filmleri Festivali?nde gösterilen filmlerden biri de Ken Loach?un ?İşte Özgür Dünya?sı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 2-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleşecek. Anadolu'ya da açılacak festivalde filmler bedava
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Kot kumlama işinde çalıştığı için ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçilerin dramı beyazperdeye taşındı. 2-7 Mayıs tarihlerinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı olarak düzenlenecek 4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde kot taşlama işçilerini sorunlarını anlatan ‘Dönüş’ ve ‘Silikzois’ adlı filmlerde gösterilecek.
Halkevleri, DİSK, TÜRK-İŞ ve KESK’e bağlı birçok sendika, Sendika.Org ve Türk Tabipleri Birliği işbirliğiyle düzenlenen İşçi Filmleri Festivali’nin açılışı 2 Mayıs Cumartesi akşamı İstanbul’da Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde, 1990-1991 yıllarındaki büyük Zonguldak grevi ve yürüyüşünü konu edinen ‘Yüzbin Kişiydiler’ belgeseliyle yapılacak. Açılış gecesinde sinema emekçilerine, işçi filmlerine emeği geçmiş oyuncu, yönetmen ve emek dostlarına teşekkür plaketleri de verilecek. Şevval Sam ve Hilmi Yarayıcı’nın sahneye çıkacağı gecenin sunuculuğunu ise oyuncu Bennu Yıldırımlar yapacak. Yine aynı gün Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılacak festivalin İzmir açılışında ise Melike Demirağ sahneye çıkacak.
Festivalin bu yılki programında, bugüne kadar 40 kişinin hayatını kaybettiği ölümcül ‘silikzois’ hastalağına yakalanan kot taşlama işçilerin dramını konu alan ‘Dönüş’ ve ‘Silikozis’ adlı filmler de dikkat çekiyor. Soner Yıldırım’ın yönetmeliğini üstlendiği ‘Dönüş’ adlı filmde Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay Köyü’nden çıkıp İstanbul’daki kaçak kot kumlama atölyelerine çalışmaya başlayan işçilerin hikayesi anlatılıyor. Filmde İstanbul’dan köylerine dönen köylüler kendileri gibi ‘silikosiz’ hastalığına yakalanan yüzlerce kişiyle karşılaşıyor. Yönetmenliğini Ethem Özgüven’in yaptığı ‘Silikozis’ adlı filmde ise kot taşlama atölyelerinde çalışan işçilerin çalışma koşulları ve onlarla yapılan röportajlara yer veriliyor.
12’si uzun metrajlı 38’i belgesel toplam 50 filmin gösterileceği festivalin programında öne çıkan filmlerden bazıları şöyle: Britanyalı usta sinemacı Ken Loach’un ‘İşte Özgür Dünya’, İranlı yönetmen Bahman Gobadhi’nin ‘Sarhoş Atlar Zamanı’, Yavuz Özkan’ın ‘Demiryol’, Şerif Gören’in   ‘Almanya Acı Vatan’, Duygu Sağıroğlu’nun ‘Bitmeyen Yol’, Özcan Alper’in ödüllü filmi ‘Sonbahar’, Finlandiyalı Aki Kaurismaki’nin işçi üçlemesinin ikincisi ‘Ariel’, Kanada’da yaşayan ve 1 Mayıs 1977 Katliamının görüntülerini dünyaya geçen gazeteci olarak tanınan İshak Işıtan’ın Arjantin’deki işgal fabrikalarını anlatan filmi ‘Brukmanlı Kadınlar’, Robert Guediguian’ın ‘Şehir Sakin’, Güney Kore’den bir işçi filmi ‘Hello! Mr. Huh Dae-soo’, Quantanamo’ya Küba’dan bakan ‘Quantanamo Diye Bir Yer’, Bolivya’dan ‘Cocalero’, Köy Enstitüleri üzerine ‘Mandolinli Kız’ ve Çağrı Kınıkoğlu ile Gloria Rolando’nun yönettiği ‘Nazım’ın Küba Seyahati’...

12 uzun, 38 belgesel

Gösterimler İstanbul’da Yeşilçam Sineması, Fransız Kültür ve Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi, Geothe Enstitüsü, Mimarlar Odası, İzmir’de ise Selahattin Akçiçek ve Alsancak Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. “Başka dünya isteriz” sloganıyla yola çıkan festival, filmleri mahalelerde, iş yelerinde ve sendikalarda da göstermeyi planlıyor.
Emekçilerin mücadelelerini paylaşmak amacıyla dört yıl önce hayata geçirilen festival, üç büyük şehrin ardından Anadolu’ya da açılacak. Festival filmleri 8 Mayıs’tan itibaren Adana, Ardahan, Bursa ve Eskişehir’de de gösterilecek.
İzleyiciler her yıl olduğu gibi bu sene de filmleri ücretsiz izleyebilecek. Ayrıntılı bilgi ve gösterim programları internette festival.sendika.org adresinden edinilebilir.