Koza 19. kez açıyor

Koza 19. kez açıyor
Koza 19. kez açıyor

Adana Altın Koza Film Festivali bugün 19. kez kapılarını açıyor. Festivalde bu akşam gerçekleştirilecek açılış töreninde Ediz Hun, Perihan Savaş ile yapımcı Abdurrahman Keskiner’e Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edilecek. Türkân Şoray’ın Onur Konuğu olacağı festivalde Şoray’ın filmlerinde giydiği kostümlerden oluşan sergi sanatseverlerle buluşacak. Festivalde her yıl olduğu gibi Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması yapılacak. Dünyanın çeşitli köşelerinden 238 filmin izleyiciyle buluşacağı Altın Koza, önemli yapımların Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapacak.
Festivalin en dikkat çekici bölümü ise Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması. Yarışmada Veli Kahraman’ın ‘Ana Dilim Nerede?’, Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Araf’, İsmail Güneş’in ‘Ateşin Düştüğü Yer’, Elfe Uluç’un ‘Aziz Ayşe’, Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın ‘Babamın Sesi’, Derviş Zaim’in ‘Devir’, Pelin Esmer’in ‘Gözetleme Kulesi’, Reis Çelik’in ‘Lal Gece ’, Selim Evci’nin ‘Rüzgârlar’, İnan Temelkuran ve Kristen Stevens’ın ‘Siirt’in Sırrı’, Belmin Söylemez’in ‘Şimdiki Zaman ’, Filiz Alpgezmen’in ‘Yabancı’, Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ ve Erden Kıral’ın ‘Yük’ isimli filmleri yeralıyor.
‘En İyi Film’in 350.00 TL’lik ödül kazanacağı yarışmanın jüri üyeleri ise, jüri başkanı yönetmen Ferzan Özpetek, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim üyesi Hülya Uğur Tanrıöver, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor. SİYAD jürisi ise Cüneyt Cebenoyan, Coşkun Çokyiğit ve Şenay Aydemir’den oluşuyor.
Festivalde ayrıca Fatih Akın’ın ‘Cennetteki Çöplük’, Michael Haneke’nin ‘Aşk’ ve Abas Kiarostami’nin ‘Sevmek Gibi’ isimli filmlerinin Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek.