Koza'da açılış tamam şimdi yarışma zamanı

Koza'da açılış tamam şimdi yarışma zamanı
Koza'da açılış tamam şimdi yarışma zamanı

Jüri üyeleri (soldan sağa) Işıl Özgentürk, Buket Uzuner, Erdal Kahraman, Erkan Aktuğ, Görken Yeltan ve Selim Atakan konukları selamladı.

ADANA - 17. Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreni önceki akşam gerçekleştirildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda yapılan açılışta, Türk sinemasının emektar oyuncuları, yönetmenler, senaristler ve yabancı konukların da bulunduğu katılımcılar, ‘Kırmızı Halı Töreni’ ile salona giriş yaptı. Sunuculuğunu Öykü Serter’in yaptığı törende, festivalin ‘Eleştirmenlerin gözünden kaçmaz’ bölümünü hazırlayan Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) adına, birlik yetkilisi Barbara Lorey de Lacharriere’ye oyuncu Derya Alabora tarafından teşekkür plaketi verildi.

Filmler tanıtıldı
Daha sonra, festivalin ‘Onur Konuğu’ olarak cuma günü Adana’ya gelecek olan Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’u ve filmlerini tanıtan bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Ardından, festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda finale kalan Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bal’, Onur Ünlü’nün ‘Beş Şehir’, Atıl  İnaç’ın ‘Büyük Oyun’, Nesli Çölgeçen’in ‘Denizden Gelen’, Hakan Algül’ün ‘Eyvah Eyvah’, Selim Demirdelen’in ‘Kavşak’, Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskanmak’, Levent Semerci’nin ‘Nefes: Vatan Sağolsun’, Melik Saraçoğlu ile Hakkı Kurtuluş’un ‘Orada’ ve Ümit Ünal’ın ‘Ses’ filmleri tanıtıldı.
Filmleri seçecek jürinin başkanı, senarist ve yönetmen Işıl Özgentürk ile jüri üyelerinden yazar Buket Uzuner, görüntü yönetmeni Erdal Kahraman, sinema yazarı Erkan Aktuğ ve oyuncu Fikret Kuşkan konukları selamladı. Işıl Özgentürk, açılış filmi ‘Piyanosu Olmayan Kadın’ın oyuncularından Jan Budara’ya bir plaket verdi.  Festival boyunca yaklaşık 200 filmin gösterimi, Cinebonus, Ariplex ve Metropol sinemaları ile Adana Kültür ve Sanat Merkezindeki dokuz salonda gerçekleşecek. (aa)


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Altın

  ,

  Adana

  ,

  sanat

  ,

  Film Festivali