'Koza'yı yok olmadan görün!

'Koza'yı yok olmadan görün!
'Koza'yı yok olmadan görün!
Sanatçı Defne Tesal'ın ipten ürettiği 'Koza' başlıklı yerleştirmesi, 22 Ocak tarihine kadar Anel İş Merkezi'ndeki Galeri 5'te görülebilir. 'Koza' yerleştirmesi serginin sonunda sökülecek.

RADİKAL - Sanatçı Defne Tesal, serginin ilk bir aylık aşamasında galeri alanını açık bir atölyeye dönüştürerek izleyiciyi üretim sürecine dâhil ediyor. Sanatçı sergi ile aynı ismi taşıyan ‘Koza’ başlıklı eserin ön çalışmalarını ve yerleştirmesini izleyicilerin önünde gerçekleştiriyor. Tek bir merkezden tavana doğru sıra sıra uzanan, duvarla aynı renkte beyaz iplerden oluşan ‘Koza’ yerleştirmesi, sergi alanının mimarisi ve ışığı ile oynayarak mekânın bir parçası haline geliyor.

Sanatçı, bazı bölümlerini serbest ve dağınık bir şekilde dokuma ile ördüğü iplerin bağlantı noktalarına, düğümlerine, artan parçalarına ve kusurlarına bilinçli bir şekilde müdahale etmemeyi seçiyor. Bu bağlamda, düzen ile düzensizliğin, detay ile genelin bir arada konumlandığı eserde, yerden tavana uzanan ipler güçlü bir akışkanlık ve perspektif yaratırken, ayrıntılar ve küçük parçalar uyum bozukluklarını ortaya çıkarır. Tırtılın başkalaşım sürecini geçirmek için kendine oluşturduğu koza gibi, ‘Koza’ yerleştirmesi de serginin sonunda sökülecek.
‘Koza’yı yok olmadan 22 Ocak tarihine kadar görebilirsiniz!