Kral Lear bir kuklaymış!

Kral Lear bir kuklaymış!
Kral Lear bir kuklaymış!

Almanya?dan gelen Kral Lear uyarlaması, Wilde & Vogel Figurentheater tarafından sahneleniyor.

Bu yıl 13. kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nde 15 ülkeden 25 topluluğun 75 gösterisi var. Açılışı bugün yapılacak festivalde Moliere ve özellikle Shakespeare oyunları dikkat çekiyor. Festivalde Kral Lear'ın iki farklı yorumu var

İSTANBUL - Şimdiye kadar sahnede klasik biçimiyle sahnelenen Shakespeare ve Moliere klasikleri 13. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında farklı yorumlarıyla izlenecek. Açılışı bugün 20.30’da Garajistanbul’da yapılacak etkinliğin ilk gösterisiyse Moliere’in çokça sahnelenen oyunu ‘Cimri’. ‘Cimri’yi bir obje tiyatrosu olarak sahneleyecek grupsa festivale İspanya’dan katılan Tabola Rassa.
Türkiye’de de pek çok kez sahnelenen ‘Cimri’de Tabola Rassa, bütün karakterleri musluklarla sembolize ediyor. Dünyanın en ünlü cimrisi olan oyunun başkahramanı Harpagon, bu sefer para yerine su biriktiriyor. Hızla yok olup giden doğal kaynaklara gönderme yapan oyun şimdiye kadar dünyada 500’ün üzerinde sahnelenmiş ve pek çok ödüle değer görülmüş. ‘Cimri’, bugünkü temsilinin ardından 7 Mayıs’ta Fransız Kültür’de de izlenebilecek. 

Toplam 75 gösteri
Bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği etkinlikte Almanya, ABD, Fransa, Rusya, Bulgaristan, Finlandiya, Portekiz, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İspanya, Macaristan, Vietnam ve Türkiye gibi 15 ülkeden 25 topluluğun 75 gösterisi izlenebilecek.
Cengiz Özek’in Genel Sanat Yönetmenliği’nde düzenlenen festivalde bu yıl Shakespeare oyunları kukla oyunu olarak izleyici karşısına çıkacak. Bunlar arasında Shakespeare’ın ‘Kral Lear’ının iki farklı yorumu bulunuyor. Biri festivalin Almanya’dan konuğu olan Wilde & Vogel Figurentheater’ın ‘Lear’ı diğeri ise Finlandiya’dan Anatomia Ensemble’ın ‘Anatomie Lear’ı. 

Türkiye’den tabii ki Tiyatro Tem
Shakespeare oyunları bölümünde ayrıca, The Independent Eye (ABD) ‘Fırtına’yı, İtalyan el kuklasının önemli oynatıcılarından Gigio Brunello (İtalya) ‘Macbeth’i, Burgas State Puppet Theatre (Bulgaristan) ‘Beğendiğiniz Gibi’si yer alıyor. Bu bölümde Türkiye’den de Tiyatro Tem var. Topluluk Shakespeare’in ‘Kral III. Richard Tragedyası’ndan hareketle beş oyuncu ve bir kukla için üretilmiş tek perdelik oyunu ‘III. Riçırd Faciası’nı sahneleyecek.
Modern kukla uygulamalarının yanı sıra klasik kuklanın özgün uygulamaları da festivalde buluyor. İsviçre’den Les Pannalals, Çek Cumhuriyeti’nden Pavel Volny, Portekiz’den Trule, İspanya’dan Toni Zarfa ve Türkiye’den Hakan Arısoy, Cengiz Özek ve Alpay Ekler’in gösterileri bunlardan sadece birkaçı. 

Kuklalar ejderhaya karşı
Festivalin dikkat çeken bir diğer etkinliğiyse Vietnam’dan geliyor. Bir havuz içinde, kimin hareket ettirdiği belli olmayan yüzlerce kuklanın ağzından ateş saçan canavarlara, dans eden kuğulara, balıkçılara, bale yapan kızlara, ejderhalara vs. dönüşeceği gösteri 5-14 Mayıs arasında Taksim Meydanı’nda, 15 ve 16 Mayıs’ta ise Ümraniye Meydanı’nda Vietnam Su Kuklası tarafından İstanbullulara sunulacak. 
Kukla atölyelerinin de yapılacağı festivalde, ‘Kuklanın Yüzü’ ve ‘Kuklanın Bedeni’ başlıklarını taşıyan ‘Dünya Kuklası’ sergisi de Beyoğlu Kukla İstanbul’da 16 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.
Festival mekânlarıysa şöyle; Fransız Kültür, Kukla İstanbul, Garajistanbul, Sefaköy Kültür, Ümraniye Meydan AVM, Taksim Meydanı ve Santa Maria Kilisesi. 15 liradan satılan oyun biletleriyse biletix ve AKM önü Devlet Tiyatroları prefabrik gişeden alınabilir. 0212 243 47 04 (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Beyoğlu