Kremlin hazineleri Topkapı Sarayı'nda

Kremlin hazineleri Topkapı Sarayı'nda
Kremlin hazineleri Topkapı Sarayı'nda
Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı'nda" sergisi, 12 Mart'ta açılacak

"Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda" sergisi, yarın Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu 600 yıllık tarihin yaklaşık 400 yılında yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı’nda açılacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, Topkapı Sarayı Müzesi ve Moskova Kremlin Sarayı Müzesi iş birliğiyle hayata geçireceği "Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda" sergisi, 7 Hazirana kadar salı günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında görülebilecek.

16-17. yüzyıllara ait eserlerden oluşan sergide, çarların, devlet başkanı, ordu başkomutanı olarak kullandıkları objeler, saray törenlerinde, özel hayatlarında ve dini törenlerde kullanılan yaklaşık 100 seçkin eserin yer alacağı serginin açılışı, Türk ve Rus siyasi temsilcilerinin yanı sıra kültür sanat camiasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Sergide, Moskova Kremlin Sarayı Müzesi koleksiyonundan, Rus çarlarının hazinesinde bulunan ve Kremlin katedrallerini, Moskova saraylarının kabul salonlarını ya da özel dairelerini süsleyen olağanüstü görkemli altın ve gümüş eşyalar, inci ve değerli taşlarla bezeli giysiler ve din adamı cübbeleri yer alacak.

Sanatseverleri, dünya tarihine yön veren kararların alındığı iki sarayın büyük buluşmasına şahit olmaya ve Topkapı Sarayı’nı yeniden keşfetmeye davet eden sergide, Rus Devleti ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki diplomatik ve ticari ilişkiler sürecinde Moskova’ya gönderilen at koşumları, mücevherler, lüks dokumalar ve Çar’a ait hükümdarlık simgeleri de sergilenecek.

"ANATOMİA METAMORPHOSİS SERGİSİ"-

Fransız Kültür Merkezi’nin, Semaver Kumpanya ve Theatre Cristal iş birliğiyle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamındaki Çılgın Sanat (Arts en Folies) Festivali çerçevesinde gerçekleştireceği "Çılgın Sanat Festivali: Anatomia Metamorphosis" sergisi yarın açılacak.

Fransız Kültür Merkezi’nin Paris’te bulunan ABCD koleksiyonundan seçilen "Art Brut" eserlerini Türkiye’de ilk kez sergileyeceği sergi, Anna Zemankova ve Lubos Plny’nin yapıtlarından oluşuyor.

Sergi açılışı öncesinde ABCD’nin gerçekleştirdiği ve Art Brut kavramının ilk kez uzun metrajlı bir yapımda ele alındığı "Rouge Ciel/Kırmızı Gökyüzü" isimli film gösterilecek.

Sergi, 20 Mart Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Taşınabilir sanat, Ümraniye’de...

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar
Yönetmenliğinin, çağdaş sanatı İstanbul’un farklı bölgelerine ulaştırmayı amaçlayan projesi "Taşınabilir Sanat"ın yeni sergisi "Amber Seçkisi", Ümraniye Atakent Kültür Merkezi’nde 12 Martta açılacak.

Küratörlüğünü Ekmel Ertan’ın yaptığı "Amber Seçkisi", bugüne kadar "Amber Festival" kapsamında işleri sergilenen Ali Miharbi, Ekmel Ertan, Luca Feril ve BİS, Mahir Yavuz ve Ebru Kurbak, Nagehan Kural ve Selin Özçelik’in sanat ve teknolojiyi buluşturan çalışmalarından oluşuyor.

Sergi, 12 Nisan Pazartesi gününe kadar ziyarete açık olacak.

"Kassas", Garajistanbul’da

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen ve Garajistanbul tarafından hayata geçirilen İstanpoli projesinin ilk oyunu "Kassas", 16-20 Mart tarihleri arasında Garajistanbul’da sahnelenecek.

Mustafa ve Özül Avkıran’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği gösteri, sokak satıcılarını sahneye taşıyor.

Esenler’de yaşayanlara, kentlilik bilinci ve kente aidiyet duygusunu kazandırmayı amaçlayan "Esenler 2010’a 100 Bin Kişi ile Katılıyor: Bilinç Eğitim ve Kültür Etkinlikleri" projesi kapsamında hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Devam eden sergiler
İstanbul 2010 sürecindeki farklı disiplinlerdeki projeler için hizmet vermesi adına Fatih Belediyesi tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliğine tahsis edilen Kadırga Sanat Üretim Merkezi, 31 Marta kadar Kadırga ve Tevfik Kut ilköğretim okullarından 8-12 yaş arası 75 öğrencinin "Şipşak Benim Gözlerimle Bak" adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının katkılarıyla gerçekleşen "Gelenekten Çağdaşa" sergisi, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde hafta boyunca görülebilecek.

Tarihsel ve kültürel mirası irdeleyen sanatçıların Anadolu coğrafyası ile kurdukları görsel etkileşimi aktaran sergide, Erol Akyavaş, İsmet Doğan, İnci Eviner, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Selma Gürbüz, Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli, Murat Morova ve Ekrem Yalçındağ’ın 105 yapıtı yer alıyor.

Görsel Sanatlar Yönetmenliği tarafından 2008 yılında başlatılan "Taşınabilir Sanat" sergi ve etkinlikler dizisi kapsamında Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde açılan "Taşınabilir Sanat: Şu Anda Buradasınız" sergisi, 20 Marta kadar görülebilecek.

İstanbul Brüksel Ofisi’nde "Türk Mimarlığı Şimdi: 7 Tepenin 7 Mimarı" adlı sergi, 21 Marta kadar gezilebilecek.

"Klasik Türk Sanatlarında 15 Seminer 15 Sergi" etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve hat sanatını konu alan ikinci sergi "Bir İstanbul Sanatı: Hüsn-i Hat", Ümraniye’de Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde 31 Marta kadar görülebilecek.

Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının ana sponsorluğunda ve Buildist destekleriyle Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen "Avrupa ve Asya-Pasifik Ülkelerindeki Yeni Mimarlık Trendleri" sergisine, 10 Nisana kadar ev sahipliği yapacak. Küratörlüğünü Sir Peter Cook ile Toyo Ito yaptığı sergide, Avrupa’dan 8, Asya-Pasifik ülkelerinden 7 olmak üzere toplam 15 mimarlık ofisinin projeleri bir arada sunuluyor. Sergide, Türkiye’den Han Tümertekin’in bir yapıtı da yer alıyor.

Bu arada "Yüzde 100 Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve Tüketici Bilinçlendirme" çalışmaları kapsamında her cumartesi Feriköy’de ekolojik pazar kuruluyor.(aa)