Krize karşın ayakta

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) düzenlediği '29. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali' 9 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

İSTANBUL - İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) düzenlediği '29. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali' 9 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Festivalin bu yılki ana teması ise 'İtalya ve ölümünün 100'üncü yılında Verdi' olarak belirlendi. Dünyada beş festival birden düzenleyen tek kuruluş olma özelliği taşına İKSV ve festivalin her yıl olduğu gibi bu yılki sponsoru olan Eczacıbaşı Holding A.Ş, ekonomik krize karşın İstanbullu müzikseverlere sıkı bir müzik ziyafeti sunmayı amaçlıyor.
Ünlü sopranolarından Maria Devia ve İtalyan virtüözleri'nin Aya İrini Müzesi'nde verecekleri konserle başlayacak festivalin programında 26 konser ve resital yer alıyor. Sanatın lüks bir tüketim olmadığı, toplumun temel gıdası olduğu savunulan festivale
İtalya, İngiltere, Almanya, Finlandiya, Rusya, Azerbaycan, ABD, Avusturya, Litvanya, Danimarka, İsveç ve Fransa'dan 480; Türkiye'den de 120 sanatçı katılacak.
Jan Garbarek geliyor
John Eliot Gardier'ın şefliğindeki Monteverdi Korosu ile İngiliz Barok Solistleri, günümüzün en önemli genç kemancılarından Joshua Bell, ülkemizin tenorlarından Erol Uras, viyolonselist Giovanni Solima ve Lark Dörtlüsü, GüherSüher Pekinel kardeşler, Jan Garbarek'in Hilliard Topluluğu ve daha pek çok yerli-yabancı sanatçı İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.
İKSV ayrıca festival dışında 24 Temmuz'da, La Scala Filarmoni Orkestrası ve Korosu ile La Scala Filarmoni Derneği Korosu'nu ülkemizde ağırlayacak. Festival biletleri 26 Mayıs'tan itibaren tüm Biletix satış noktaları'ndan, internette www.biletix.com adresinden ya da 0216 454 15 55 No'lu telefondan elde edilebilecek. (Kültür Sanat)