Krizi Stella'nın konseri çözecek!

'Mbira'nın kraliçesi Stella Rambisai Chiweshe, Türkiye'deki krizi sona erdirmek için İstanbul'a geliyor.

İSTANBUL - 'Mbira'nın kraliçesi Stella Rambisai Chiweshe, Türkiye'deki krizi sona erdirmek için İstanbul'a geliyor. Chiweshe, 4 Kasım Pazar günü saat 20.00'de Babylon'da vereceği konser ile, ülkemiz üzerinde gezinen kara bulutları kovma garantisi veriyor!
Stella Chiweshe, Zimbabwe müziğinin omurgası olarak kabul edilen 'Mbira'nın kraliçesi. Kendisi, erkeklerin baskın olduğu bir müzik geleneğinde yeteneği ve başarısıyla kadınlara da yol açtı. Müzik kariyerini, 35 yıldır Zimbabwe ve Güney Afrika'nın Mbira geleneğine bağlı olarak sürdürüyor.
Müziği bir yana Chiweshe'yi en ilginç kılan yanı, Zimbabwe'nin kolonilik günlerinde yasaklanan, ruhlar ve yaşayan dünya arasında iletişim kurduğu ayinleri. Afrikanın geleneklerinde yer alan bu ayinler Avrupalı yöneticilerden woodo büyüsü muamelesi görmüş, yasaklanmış. Ama o, yılmamış; gizli gizli ayinlere devam etmiş.
Kendini insanlığa hizmete adayan sanatçı, yaydığı pozitif enerji ve doğaüstü güçleriyle her derde deva biri olarak tanınıyor. Konser vermeye gittiği ülkelerdeki tüm terslikler onun doğaüstü yeteneği sayesinde sona eriyormuş.
Kurak yerlerde verdiği konserler sonrasında yağmur yağınca, Bosna'da şarkılarını seslendirmesinin ardından barış anlaşması imzalanınca Stella Rambisai Chiweshe efsanesi biraz daha büyümüş.
Stella şimdi Türkiye'de; siz yine Afrika müziği dinlemek için gidin, ama memleketteki krizin sona erişine dair bir efsanenin de doğuşuna şahitlik edersiniz... Kim bilir? Tel: 0212 292 73 68 (Kültür Sanat)