Küba'yla ikinci randevu

Amerikalı gitarist Ry Cooder, 1996'da Havana'ya seyahate çıktığında aklında sadece Ibrahim Ferrer, Compay...

İSTANBUL - Amerikalı gitarist Ry Cooder, 1996'da Havana'ya seyahate çıktığında aklında sadece Ibrahim Ferrer, Compay Segundo, Eliades Ochoa, Ruben Gonzales gibi Küba'nın unutulmaya yüz tutmuş efsanevi müzisyenlerini gün ışığına çıkarmak vardı.
Cooder amacını gerçekleştirdi. Yapımcılığını üstlendiği, Havana'nın Egrem Stüdyoları'nda kaydedilen 'Buena Vista Social Club' albümü, yıllardır dünyaya kapalı müziğini icra eden Küba'nın usta müzisyenlerini ada sınırları dışına taşıdı. Albüm, Wim Wenders'in belgesel projesine de esin kaynağı oldu. Kübalı müzisyenlerin hayatlarından kesitlerden oluşan ve albümle aynı ismi taşıyan film sayesinde artık herkes 'Buena Vista Social Club'ın usta müzisyenlerini tanıyordu.
Caz doğaçlamaları
Küba'nın bu usta sokak çalgıcılarını, tüm dünya gibi Türkiye de çok sevdi. Geçen yılki caz festivalinde enfes konserler veren 90'lık müzisyenler, gördükleri ilgiden memnun kalmış olacak ki Açıkhava'ya, yine Küba rüzgârı estirmek için çıkacaklar: Buena Vista'ya basıyla eşlik eden Orlando Cachaito Lopez ve Küba'nın tek kadın bolero şarkıcısı Omara Portuondo bu akşam Açıkhava'da olacak.
Gecenin açılışını Cachaito Lopez yapacak. Lopez, uluslararası üne sahip usta bir kontrbasçı. Kendisine konserde eşlik edecek konga ustası Miguel Anga Diaz'la birlikte geleneksel Küba müziğine değişik yaklaşımlar getiriyor. Reggae, caz doğaçlamaları ve DJ kültürüne de yer vererek renkli bir müzik ortaya koyuyor.
Lopez'in ardından Buena Vista'nın tek bayanı, Küba'nın yegâne bolero şarkıcısı Omara Portuondo sahneyi devralacak. Portuondo şarkı söylemeye Cuarto de Orlando de la Rosa ile başlayan Küba'nın 'diva'sı, daha sonra 15 yıl birlikte çalışacağı, tüm üyeleri bayan olan Anacona'ya dahil oldu.
Bugüne kadar Cole ve Piaf gibi dev isimlerle çalışan Portuondo da, Cooder'ın 'Buena Vista Social Club' projesiyle ismini dünyaya duyurdu. Küba müziğine yenilik getirmeye çalışan Lopez'in aksine Portuondo, gecede geleneklerine bağlı Küba müziğiyle izleyicilerin karşısına çıkacak. Caz etkileşimli 'filin', 'bolero' ve 'trova' tarzında Küba stillerini kapsayan bir repertuvar sunacak.
FESTİVALDE BUGÜN

  • Buena Vista Social Club / World Circuit presents Cachaito Lopez featuring Miguel Anga Diaz Omara Portuondo, Harbiye Açıkhava Sahnesi, saat 20.30
  • AJE Sisters in Jazz Collegiate Sextet, Babylon, saat 23.00