Küçüklerin tiyatro festivali

ANKARA - Devlet Tiyatroları’nın (DT) bu yıl 6’ıncısını düzenlediği ‘Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali bugün başlıyor.  Saat 10.00’da Anıtkabir’i Ziyaret’le açılacak festival, 12.30-17.30 arasındaki Kuğulu Park programı ve 16.00’da Akün Sahnesi’nde Rusya Pioneer Art Akrobasi Topluluğu’nun sahneleyeceği Akrobasi Gösterisiyle devam edecek. Dokuz sahnede sekizi yabancı beşi yerli grubun 24 farklı oyun sahneleneceği festival 29 Nisan’da sona erecek. Atölyeler ve seminerlerin de yapılacağı festival kapsamında, Kültürel Araştırmalar Vakfı’nda bugün açılacak ‘Oyuncak Sergisi’ de bir hafta boyunca gezilebilecek.  
Atölye çalışmalarının Orhan Asena Sahnesi’nde yapılacağı etkinlikte, oyunlar Akün, Şinasi, Stüdyo, Cüneyt Gökçer, Muhsin Ertuğrul Sahneleri ve Altındağ Tiyatrosu’nda 11.00 ve 14.00’te izlenebilir.  

Akdamar şenliği başladı
Festival kapsamında yarın izlenebilecek oyunlardan bazılarıysa şöyle; ‘Hişt Hişt’ (İsviçre), ‘Oz Büyücüsü’ (Zorlu Çocuk Tiyatrosu), ‘Karanlıktaki Fil’ (Fransa), ‘Pinokyo’ ve ‘Büyümek İstiyorum’ (Ankara DT), ‘Buratino’nun Maceraları’ (Tataristan), ‘Kurbağa Prens’ (İzmir Torbalı Kazım Paşa İ.Ö.O).
Van DT’nin bu yıl 9’uncusunu yapıtığı Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği ise dün başladı. Lise ve ilköğretim okullarından tiyatrolarla, Bitlis Beş Minare Sanat Tiyatrosu’nun oyun sergileyeceği şenlikte Tuncer Savcı ‘Hacivat ve Karagöz’ gösterisi, Şenlik Oyuncuları atölye çalışması ve Akdamar Adası Gezisi de yer alıyor.
Oyunların Van Kültür Merkezi’nde izlenebileceği festivalde bugün saat 10.00’da Toprakkale’de Uçurtma Şenliği ve Fidan Dikimi var. (Kültür Sanat)