KULAĞIMIN DİBİ

Ömer Faruk Tekbilek... 'Dünyanın nefesi onda' demiştik. Anadolu'dan Ortadoğu'ya, Avrupa'dan Asya'ya, soluduğu havayı
'Allah'ın adı ile üflüyor şimdi Tekbilek.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

Alif'in adıyla...
Alif Ömer Faruk Tekbilek / Zet Music
Ömer Faruk Tekbilek... 'Dünyanın nefesi onda' demiştik. Anadolu'dan Ortadoğu'ya, Avrupa'dan Asya'ya, soluduğu havayı
'Allah'ın adı ile üflüyor şimdi Tekbilek.
İki yıldır üzerinde çalıştığı albümün prodüktörlüğünü Steve Shehan üstlenmiş. Shehan daha önce Peter Gabriel'le çalışmış. Şu sıralar da, Paul Simon'ın yeni albüm çalışmasını yürütüyor. Amerika'nın en ünlü prodüktörlerinden kendisi. Doğu ile Batı'nın en sade, en müthiş buluşmasında Tekbilek'e Yunan şarkıcı Glykeria, Zehara Ben, Mamak Khaden de vokalleriyle eşlik ediyor.
'Tasavvufu, romantizmi, folklorü ve arayışlarını' koyduğu müzik kutusundan yükselen udun, kavalın, bağlamanın, neyin sesi yüreği cız ettiriyor. Özellikle İsrailli Suzy ile birlikte söylediği 'Don't Cry My Love / Ağlama Yar Ağlama' türküsü... Sevdiği kadına, ölmeden önce gelip kendisini görmesi için ağlayan erkeğin acısını eğer ta içinizde hissetmezseniz gidip doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü his(settirme) konusunda sorun asla Tekbilek'te olamaz.
Antitoksik şarkılar
Toxicity System Of A Down / Sony Music
Los Angeles'lı grup System Of A Down, kendi adını taşıyan ilk albümünden üç yıl sonra, yeni çalışması 'Toxicity'yi yayımladı. Gitar ve vokalde Daron Malakian, vokal ve keyboard'da Serj Tankian, bas gitarda Shavo Odadjian ve davulda John Dolmayan'dan oluşan grup Ortadoğu, yerli Amerikan, Ermeni ve tribal ritimleri alternatif metal çatısı altında harmanlıyor. Ortadoğu ve Ermeni esintilerinin hikmeti vokalist Serj ve davulcu John'un Lübnan, basçı Shavo'nun da Ermenistan doğumlu olması herhalde. Albümde yer alan 'Science' şarkısına vokalde tanıdık bir isim eşlik etmiş: Arto Tunçboyacıyan. Korn, Deftones ya da Fea Factory'den hoşlananların kulak verebileceği bir albüm.
Yine yok yok
Music Of The Millenium 2 EMI / Universal Music
Geçen yıl ilki yayımlanan 'Music Of The Millenium Vol.1'in ikincisi de çıktı. Toplam 40 şarkının yer aldığı bu double albümde de yok yok. Queen, Rolling Stones, Eric Clapton, U2, Simple Minds, Supertramp, Sting, Elton John, Genesis, Bob Marley, Oasis, UB40, Talking Heads, Pink Floyd, David Bowie... 60'lı, 70'li, 80'li ve 90'lı yıllara damgasını vurmuş şarkıları ile daha pek çok şarkıcı ve grup 'Music Of The Millenium Vol. 2'deki yerini almış. Albümün şarkı listesi yurtdışında bir milyondan fazla kişinin katılımı ile gerçekleşen bir anket sonucunda belirlendi. Türkiye'de de CNBC-e'nin katkılarıyla yayımlanan double albüm, arşiv meraklılarının kaçırmaması gereken bir çalışma.